Νίκη Λ. – Εσπερίδες 64-59: Νίκη με ανατροπή και… υπογραφή Κάρεϊ

Ένα 19-8 στην τελευταία περίοδο, επέτρεψε στην Νίκη να γυρίσει από το -6 του 30’, επικρατώντας των Εσπερίδων με 64-59. Στο 7-6 ανέβηκε η Λευκάδα, που μετρά τρεις νίκες στα τέσσερα τελευταία παιχνίδια της, στο 8-5 έπεσε η ομάδα της Καλλιθέας, που είδε να διακόπτεται το νικηφόρο σερί της που κράτησε τέσσερα ματς.

Η Νίκη είχε τον έλεγχο της αναμέτρησης στο πρώτο μισό, όταν και προηγήθηκε με 36-32, στο τρίτο δεκάλεπτο, όμως, οι Εσπερίδες, χάρη σε ένα 20-9, μπήκαν στην τελευταία… στροφή του ματς, με προβάδισμα έξι πόντων (45-51). Το καλάθι της Χίγκινς για το 45-53, έδειξε πως οι φιλοξενούμενες κρατούσαν το ματς στα χέρια τους, όμως η συνέχεια ήταν εντελώς διαφορετική, με την Νίκη να τρέχει ένα 11-0, μετατρέποντας το 51-57 σε 62-57, φτάνοντας τελικά στην νίκη.

Εκπληκτικό παιχνίδι από την Κάρεϊ, που είχε 27 πόντους και 13 ριμπάουντ, με την Ο’Κόνορ να έχει 13 πόντους και 10 ριμπάουντ, ενώ για τις Εσπερίδες, Χίγκινς και Γούλφολκ είχαν 20 και 17 πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Λιότσιος-Λογοθέτης-Ασημακάκη
Δεκάλεπτα: 22-20, 36-31, 45-51, 64-59
Νίκη Λευκάδας (Νανάκος): Δαμουλάκη 3, Οκόνορ 13(3), Δανδουλάκη, Αξιοπούλου 1, Τραγουστή 8(2), Χερντ 12(1), Κάρεϊ 27(1).
Εσπερίδες Καλ. (Σόφτσης): Στολίγκα, Βιργιόγκε 12, Γασπαράτου 3(1), Πρίφτη 5(1), Μπενέκη, Μαργέλου, Σεγούρα, Κασάπογλου 2, Χίγκινς 20(4), Γουλφολκ 17(1).