Εύνικος - Ολυμπιακός 58-81: Κλείνουν «φουριόζες» τη χρονιά οι ερυθρόλευκες

Δεν άφησε ουσιαστικά περιθώρια στον Εύνικο ο Ολυμπιακός, με τις ερυθρόλευκες να επικρατούν με σκορ 58-81, κλείνοντας με δυο συνεχόμενες νίκες το 2022.

Μετά και από αυτό το αποτέλεσμα οι παίκτριες του Θάνουν Νίκλα βαδίζουν αήττητες έχοντας 13-0 σερί στο πρωτάθλημα. Από την άλλη ομάδα του Γιώργου Βελτσίστα έχει αντίστοιχο ρεκόρ 4-9.

Από τον Ολυμπιακό ξεχώρισε η Γκούσταβσον με 33 πόντους και 14 ριμπάουντ, ενώ από τον Εύνικο διακρίθηκαν οι δυο ξένες Κάμπελ και Τζόουνς με 12 πόντους και με 10 πόντους και 9 ριμπάουντ αντίστοιχα.

Κυρίαρχος από την αρχή μέχρι το τέλος ο Ολυμπιακός

Δυναμικά μπήκε στο παιχνίδι ο Ολυμπιακός καθώς ήθελε να ξεκαθαρίσει από την αρχή το που θα καταλήξει το ροζ φύλλο αγώνα. Έτσι οι ερυθρόλευκες έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο με σκορ 19-36, παίρνοντας αέρα 20 πόντων από την αρχή.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο «χαλάρωσε» κάπως η ομάδα του Πειραιά με τον Εύνικο να βρίσκει την ευκαιρία να πλησιάσει κάπως, κλείνοντας την ψαλίδα. Το ημίχρονο έκλεισε με 36-47.

Στην τρίτη περίοδο  ο Ολυμπιακός κατάφερε να πάρει και πάλι τα ηνία της αναμέτρησης και με επιθετική αιχμή τη Γκούσταβσον κατάφεραν να διατηρούν ευρεία διψήφια διαφορά. Το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με σκορ 50-66.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ο Εύνικος προσπάθησε αρχικά να αντιδράσει, ωστόσο ο Ολυμπιακός ξεκαθάρισε το τοπίο ανεβάζοντας και πάλι τη διαφορά πάνω από τους 20 πόντους.

Τελικό σκορ στο κλειστό των Άνω Λιοσίων ήταν το 58-81, με τις ερυθρόλευκες να βαδίζουν αήττητες στο πρωτάθλημα.

Τα δεκάλεπτα: 19-36, 36-47, 50-66, 58-81.

Εύνικος-Ολυμπιακός 58-81

Διαιτητές: Ορφανός Ιορδ., – Καλογριάς Λεβεντάκος

Εύνικος (Βελτσίστας): Καραγιάννη, Εμμανουηλίδου, Πολυμένη 10(2), Τσιανάκα, Ζουρνή 6, Κεσσέ 2, Μίχου, Τζόουνς 10, Κωτσίνη, Ναυροζίδου 8(2), Στογιανόφσκα 10.

Ολυμπιακός (Νίκλας): Αγραφιώτη, Σταμολάμπρου 12, Σταμάτη 4, Σπυριδοπούλου 8(2), Σύρρα 1, Γκούσταφσον 33, Νικολοπούλου 8(2), Δίελα, Αυτζή 3(1), Σουκ 12, Σκόριτς.