Ολυμπιακός - Παναθηναϊκός 60-66: Τα...έσπασαν οι γηπεδούχες, πρασινίζει το κύπελλο

Για το κύπελλο γυναικών φουλάρει ο Παναθηναϊκός, καθώς επικράτησε μέσα στο ΣΕΦ με 66-60 και πέρασε στο Final 4 του θεσμού.

Πρώτες σκόρερ για τις νικήτριες ήταν οι Κάρτερ και Ριντ με 16 πόντους εκάστη

Από τις ηττημένες ξεχώρισε η Γκούσταβσον με 26 πόντους.

Με σχετική ευστοχία ξεκίνησαν οι δύο ομάδες και τον Παναθηναϊκό να έχει τον έλεγχο του αγώνα στην επίθεση με τις Κάρτερ, Πότερ και Σωτηρίου να βάζουν μπροστά την ομάδα τους με 7-12.

Οι πράσινες έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο όντας μπροστά με 13-25.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός προσπάθησε να αντιδράσει και με εύστοχο γκολ φάουλ της Σουκ έκανε το 20-29, με τη Ριντ να απαντά λίγο μετά για το 20-31, βάζοντας τις πράσινες ξανά σε διψήφια διαφορά.

Ο Ολυμπιακός δεν έχει παίξει σχεδόν καθόλου μέσα στη ρακέτα και ο ΠΑΟ καταφέρνει να το εκμεταλλευτεί.

Το ημίχρονο έληξε με σκορ 27-34.

Στο δεύτερο μέρος ο Παναθηναϊκός μπήκε πιο συγκεντρωμένος και κατάφερε να έχει και πάλι διψήφια διαφορά με την Πότερ να κάνει το 29-41.

Ο Ολυμπιακός προσπάθησε να αντιδράσει κάνοντας το 34-43, φέρνοντας τη διαφορά σε μονοψήφια νούμερα.

Προς το τέλος της τρίτης περιόδου οι γηπεδούχες έδειξαν πιο συγκεντρωμένες και με κύρια επιθετική αιχμή τη Γκούσταβσον κατάφερε να πλησιάσει τις φιλοξενούμενες σε απόσταση 2 πόντων, με το δεκάλεπτο να λήγει 45-47 υπέρ των πράσινων.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός με τη Σταμολάμπρου να σημειώνει 5 συνεχόμενους πόντους πέρασε μπροστά με 50-49 κι ενώ το χρονόμετρο έγραφε περίπου 7μιση λεπτά για το τέλος.

Η Κάρτερ απάντησε για τον ΠΑΟ κάνοντας με τρίποντο το 50-52 .

Με 5 λεπτά να απομένουν για το τέλος η Σταμάτη ευστοχεί σε μεγάλο τρίποντο κάνοντας το 54-55.

Στη συνέχεια και με το χρονόμετρο να γράφει 3:54'' για τη λήξη του αγώνα η Σταμολάμπρου κάνει το 58-55 με εύστοχο λέι απ βάζοντας τις ερυθρόλευκες σε θέση οδηγού.

Δραματικά ήταν τα τελευταία 3 λεπτά καθώς ο, τι προσπαθούσε να χτίσει η Σταμολάμπρου κοντά στο καλάθι γκρέμιζαν οι υπόλοιπες του Ολυμπιακού με κακές επιλογές.

Η Αλεξανδρή με 26'' να απομένουν για το τέλος κάνει το 60-61 δίνοντας συγκλονιστική τροπή στο ματς.

Η Πότερ με μόλις 10'' να απομένουν δίνει οριστική έκβαση στο ματς κάνοντας το 60-65 με εύστοχο γκολ φάουλ.

Η Σωτηρίου ευστόχησε σε άλλη μια ελεύθερη βολή γράφοντας το τελικό 60-66.

Διαιτητές: Συμεωνίδης-Κατραχoύρας-Κωνσταντινίδου
Δεκάλεπτα: 13-25, 27-34, 45-47, 60-66
Ολυμπιακός (Ζίμπαρτς): Σταμολάμπρου 16(1), Σταμάτη 3(1), Αγιούσο 5, Σπυριδοπούλου, Σύρρα, Γκούσταφσον 26(1), Νικολοπούλου 4, Δίελα, Σουκ 6, Βαμβακά.
Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Ριντ 16, Κωτούλα, Παυλοπούλου 2, Πότερ 12, Σωτηρίου 5, Μπουντούρη, Αλεξανδρή 11(1), Κάρτερ 16(4), Θεοδωρομανωλάκη, Χαιριστανίδου.