Η Ζένγκ Γουέι στο SuperBasket: «Πετύχαμε τον στόχο μας και πήραμε το ασημένιο μετάλλιο»

Η κόουτς της Εθνικής Κίνας, Ζενγκ Γουέι απάντησε σε ερώτηση του superbasket.gr μετά τον τελικό του παγκοσμίου κυπέλλου κόντρα στις ΗΠΑ (83-61) και την κατάκτηση του ασημένιου μεταλλίου.

Η Εθνική Κίνας ήταν από τις εκπλήξεις του Παγκοσμίου Κυπέλλου Γυναικών 2022, αφού κόντρα στα προγνωστικά, κατάφερε και πέρασε στον τελικό, οπού ηττήθηκε από την Εθνική ΗΠΑ με 83-61, αλλά κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο.

Αυτή ήταν η ενδέκατη εμφάνιση της ασιατικής χώρας σε παγκόσμιο κύπελλο και το τρίτο χρονικά μετάλλιο, μετά το ασημένιο από το 1994 και το χάλκινο μετάλλιο από το 1983.

Η προπονητής της Εθνικής Κίνας, Ζένγκ Γουέι πέρα από το ασημένιο μετάλλιο, πήρε και το βραβείο της καλύτερης κόουτς του φετινού παγκοσμίου κυπέλλου.

Όλα όσα δήλωσε η κόουτς Ζένγκ Γουέι στην ερώτηση του superbasket.gr και στον Άρη Κατσίδη:

Συγχαρητήρια κόουτς για την κατάκτηση του ασημένιου μεταλλίου. Η χώρα σας επιστρέφει σε μετάλλια σε παγκόσμιο κύπελλο μετά από 28 χρόνια. Πόσο σημαντικό είναι αυτή η επιτυχία για το μπάσκετ της χώρας;

Πρώτος μας στόχος ήταν να ήμασταν καλύτεροι σε σχέση με την διοργάνωση πριν τέσσερα χρόνια. Σχετικά με όλες τις παίκτριες, αγωνίστηκαν πολύ καλά σε αυτό το τουρνουά. Πετύχαμε τον στόχο μας και πήραμε το ασημένιο μετάλλιο. Για εμάς, ήταν ένα πολύ καλό αποτέλεσμα και πρέπει να κρατήσουμε αυτό το επίπεδο, αν θέλουμε να συνεχίσουμε έτσι. Μάθαμε πολλά από αυτό το τουρνουά και οι παίκτες μας πρέπει να προχωρήσουν μπροστά και να βελτιωθούν για αυτές και για τα επόμενα παιχνίδια.