Πρωτέας Β.– Εσκότρεν 48-73: Κατέρρευσε στο β’ μέρος

Ο Πρωτέας κατάφερε να σταθεί ανταγωνιστικός για 20’ απέναντι στην Εσκότρεν, όμως στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα της Βούλας δεν κατάφερε να συνεχίσει στον ίδιο ρυθμό, με αποτέλεσμα να γνωρίσει την βαριά εντός έδρας ήττα με σκορ 48-73, που την ρίχνει στο 1-2, στο Group C του Eurocup Women.

Το ξεκίνημα του Πρωτέα δεν ήταν καλό, καθώς βρέθηκε από νωρίς πίσω στο σκορ με 4-15, με τις φιλοξενούμενες να κλείνουν με +9 το πρώτο δεκάλεπτο (9-18). Η ομάδα της Βούλας ξεκίνησε καλύτερα στο β’ δεκάλεπτο, μειώνοντας σε 16-20, όμως η Εσκότρεν, χάρη σε ένα επιμέρους 3-11, ξέφυγε και πάλι με διψήφιο προβάδισμα (19-31), όμως Πολυμένη και Τζορτζ μείωσαν σε 26-33, αποτέλεσμα με το οποίο ολοκληρώθηκε το α’ μέρος. Το δεύτερο ημίχρονο, όμως, ήταν ένας μονόλογος για την φιλοξενούμενη ομάδα, η οποία, με την πάροδο του χρόνου ανέβαζε το υπέρ της προβάδισμα, φτάνοντας με άνεση στο +25 (48-73).

Αναστασοπούλου και Τζορτζ είχαν από 10 πόντους για τον Πρωτέα, ενώ για την Εσκότρεν, η Μάσεϊ είχε 17 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 9-18, 26-33, 34-53, 48-73