Παναθηναϊκός – Ανζέρ 75-86: 0Χ2 οι «πράσινες» στο Eurocup Women

Ο Παναθηναϊκός… πλήρωσε το κάκιστο δεύτερο δεκάλεπτο απέναντι στην Ανζέρ, με το «τριφύλλι» να γνωρίζει την εντός έδρας ήττα με σκορ 75-86, παραμένοντας χωρίς νίκη μετά από δύο αγωνιστικές στο Eurocup Women.

Το ξεκίνημα του Παναθηναϊκού στο ματς ήταν κάτι παραπάνω από ελπιδοφόρο, καθώς το 12-11 του 5’ μετατράπηκε σε 22-14 στο 8’, με το «τριφύλλι» να κρατά το υπέρ του +8 μέχρι το φινάλε της πρώτης περιόδου (24-16). Η ελληνική ομάδα είχε τον έλεγχο του αγώνα μέχρι τα μισά της δεύτερης περιόδου (32-25). Ότι, όμως «έχτιζε» για 15’ ο Παναθηναϊκός, το… γκρέμισε στο τελευταίο πεντάλεπτο του ημιχρόνου, καθώς η Ανζέρ έτρεξε ένα επιμέρους 3-14, που την έφερε να επιστρέφει από το -7 και να κλείνει το α’ μέρος μπροστά 39-35.

Η ανατροπή από πλευράς Ανζέρ είχε γυρίσει… τούμπα το παιχνίδι, με την φιλοξενούμενη ομάδα να κρατά αυτή τα ηνία του ματς στο τρίτο δεκάλεπτο, φτάνοντας, μέχρι το +12 (50-62), προτού Χατζηλεοντή και Ντίξον, με ένα 4-0, μειώσουν σε 54-62. Νέο καλάθι της Ντίξον, με το ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου, έφερε το 56-62, όμως η Ανζέρ απάντησε με ένα 0-12…  εκτοξεύοντας την διαφορά στο +18 (56-74), τελειώνοντας ουσιαστικά το ματς, καθώς ο Παναθηναϊκός απλά μείωσε σε 75-86.

Καρακασίδου και Ντίξον σημείωσαν από 18 πόντους, με την δεύτερη να έχει και 10 ριμπάουντ, ενώ η Τζόουνς πρόσθεσε 17 πόντους. Για την Ανζέρ, η Άλστον είχε 15 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 24-16, 35-39, 54-62, 75-86