Ολυμπιακός -  Μπουρζ 53-88: Βαριά εντός έδρας ήττα για τις «ερυθρόλευκες»

Δεύτερη ήττα σε ισάριθμα παιχνίδια στην Euroleague women για τον Ολυμπιακό, με τις πρωταθλήτριες Ελλάδας να μην μπορούν να προβάλλουν αντίσταση στην Μπουρζ, όπως δείχνει το τελικό 53-88.

Ο Ολυμπιακός βρέθηκε να… κυνηγά από νωρίς το σκορ, καθώς το 5-7 του 3’ μετατράπηκε σε 5-17, μέσα σε 2’, με την Μπουρζ να κλείνει το πρώτο δεκάλεπτο μπροστά με +10 (15-25). Ίδια η εικόνα και στην δεύτερη περίοδο, με την Αρτέμιδα Σπανού και τις συμπαίκτριες της να έχουν τον απόλυτο έλεγχο, μετατρέποντας σε… κομπάρσο τις «ερυθρόλευκες», όπως δείχνει το 25-45, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το α’ μέρος της αναμέτρησης του Σταδίου Ειρήνης και Φιλίας.  Ίδια η εικόνα και στο τρίτο δεκάλεπτο, με την Μπουρζ να συνεχίζει να αυξάνει το υπέρ της προβάδισμα, φτάνοντας στο +31, με το φινάλε της περιόδου (40-71), ολοκληρώνοντας το παιχνίδι στο +35 (53-88).

Η Λάμπερτ με 15 πόντους και η Χέμπε με 14, ήταν οι πρώτες σκόρερ από πλευράς Ολυμπιακού, ενώ για την Μπουρζ, 20 πόντους σημείωσε η Οκόνκο, 15 πόντους και 12 ριμπάουντ είχε η Ντιαμπί, ενώ η Σπανού τελείωσε το παιχνίδι με επτά πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 15-25, 25-45, 40-71, 53-88