Πρωτέας Β. – Σέπσι 77-71: Ιδανικό ξεκίνημα στο Eurocup Women με καταιγιστική Τζορτζ

Ο Πρωτέας είδε την Σέπσι να επιστρέφει από το -14 του 22’ (49-35), να περνά μπροστά με +5 στο 36’ (57-62), όμως η ομάδα της Βούλας αποδείχθηκε… πολύ σκληρή για να πεθάνει και αφού οδήγησε αρχικά το ματς στην παράταση (67-67), εν συνεχεία έφτασε στην σπουδαία νίκη με 77-71, εκκινώντας ιδανικά τις υποχρεώσεις της στους ομίλους του Eurocup Women. Εκπληκτική η Τζορτζ με 32 πόντους και 16 ριμπάουντ.

Ο Πρωτέας ήταν κυρίαρχος στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης απέναντι στην Σέπσι. Η ομάδα της Βούλας μπήκε εντυπωσιακά στο ματς, όπως δείχνει το 16-4 μετά από μόλις 4’ αγώνα, με τον Πρωτέα να κρατά ένα προβάδισμα ασφαλείας, μέχρι το φινάλε του δεκαλέπτου (25-16). Με το ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, η Σέπσι… ροκάνισε την διαφορά στους 4 πόντους (32-28), όμως το τρίποντο της Αναστασοπούλου και οι συνεχόμενοι πόντοι της Τζορτζ, διατήρησαν τον Πρωτέα σε θέση οδηγού (40-32), με την ομάδα της Βούλας να κλείνει το πρώτο μέρος μπροστά με +12 (44-32), χάρη σε δύο καλάθια των Αναστασοπούλου και Πολυμένη.

Το τρίποντο της Σακελλαρίου για το 49-36, έδειξε πως ο Πρωτέας συνέχισε να έχει τον απόλυτο έλεγχο της αναμέτρησης, όμως η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη. Η Σέπσι ανέβασε την απόδοση της καταακόρυφα και, όχι απλά επέστρεψε στο παιχνίδι, αλλά το έφερε και στον πόντο, με το φινάλε της τρίτης περιόδου (57-56). Το καλάθι της Γκίτας, για το 57-58, στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου, έβαλε την Σέπσι μπροστά στο σκορ, ενώ τέσσερις σερί πόντοι της Τζόνσον, έφεραν το 57-62. Η Τζορτζ, με πέντε προσωπικούς πόντους, έφερε το ματς στα ίσα (62-62), με τα τελευταία λεπτά να προμηνύουν… θρίλερ. Ρόμπινσον και Τζορτζ διατήρησαν την… ισορροπία του τρόμου (64-64), η Ρόμπινσον πέτυχε το 64-66, όμως η Γασπαράτου, με μεγάλο τρίποντο στα 64’’ έβαλε και πάλι τον Πρωτέα μπροστά με 67-66. Η Ποπέσκου με 1/2 βολές στα 57’’ ισοφάρισε σε 67-67, η Στολίγκα αστόχησε σε τρίποντο στα 35’’, όπως και η Ποπέσκου σε λέι απ στα 17’’, με τον Πρωτέα να έχει μια τελευταία επίθεση, όμως το σουτ της Γασπαράτου δεν βρήκε στόχο και το παιχνίδι οδηγήθηκε στο έξτρα πεντάλεπτο της παράτασης.

Παρά το καλάθι της Πέρεσζ για το 67-69, Τζορτζ, Χατζηγιακουμή και Πολυμένη απάντησαν με ένα 6-0 για το 73-69. Η Γκάρεμπεν με 2/2 βολές μείωσε σε 73-71 στα 40’’, όμως η Σακελλαρίου, με ένα δικό της σετ βολών στα 16’’ για το 75-71… κλείδωσε την σπουδαία νίκη για τον Πρωτέα, που επιβλήθηκε της Σέπσι με 77-71

Καταπληκτική εμφάνιση από την Ανίσα Τζορτζ, που τελείωσε το ματς με 32 πόντους και 16 ριμπάουντ. 10 πόντους πρόσθεσε η Αναστασοπούλου, ενώ για την Σέπσι, η Ρόμπινσον είχε 18 πόντους, η Τζόνσον 15 και οι Γκέρεμπεν και Μέρεσζ από 14.

Τα δεκάλεπτα: 25-16, 44-32, 57-56, 67-67 (κ.δ), 77-71 (παρ)