Ζαμπίνι Μπρνο – Ολυμπιακός 92-61: Βαριά ήττα στην πρεμιέρα της Euroleague Women

Ο Ολυμπιακός κατάφερε να φανεί ανταγωνιστικός απέναντι στην Ζαμπίνι Μπρνο μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο (22-19), με τις Τσέχες να κυριαρχούν στο υπόλοιπο της αναμέτρησης, αναγκάζοντας τις «ερυθρόλευκες» στην… βαριά ήττα με 92-61, στο πλαίσιο της πρεμιέρας της Euroleague women.

Η Ζαμπίνι Μπρνο κατάφερε να αιφνιδιάσει στο ξεκίνημα τον Ολυμπιακό, με την γηπεδούχο ομάδα να προηγείται με double score (22-11) στο 7’. Οι «ερυθρόλευκες»  αντέδρασαν και με τις Πιλακούτα, Χέμπε και Λάμπερτ έτρεξαν ένα 7-0, φτάνοντας σε απόσταση βολής, με το φινάλε της πρώτης περιόδου (22-19). Η αντεπίθεση, όμως, δεν συνεχίστηκε στο δεύτερο δεκάλεπτο. Συνεχόμενα τρίποντα της Ντουντάσοβα… εκτόξευσαν και πάλι την διαφορά στο +11 (32-21), με τις Τσέχες να διατηρούν το διψήφιο προβάδισμα τους μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα με +17 (50-33).

Ίδια η εικόνα και στο τρίτο δεκάλεπτο, με την Ζαμπίνι Μπρνο να έχει τον απόλυτο έλεγχος της αναμέτρησης. Τσέχοβα και Ζαπλάτοβα έφεραν την ομάδα τους στο +20 (55-35), το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε στο 74-49,  Κνέζεβιτς και Ντουμπάσοβα έφεραν για πρώτη φορά την διαφορά πάνω από τους 30 πόντους (80-49), με τον Ολυμπιακό να γνωρίζει την ήττα με 92-61.

Η Χέμπε με 21 πόντους, ήταν η πρώτη σκόρερ του Ολυμπιακού, με τις Χριστινάκη και Τόμπιν να ακολουθούν με 11 και 10 πόντους αντίστοιχα. Για την ομάδα της Τσεχίας, Ντουμπάσοβα, Κουνάνε και Χάμζοβα είχαν από 17 πόντους, με την Κόστοβιτς να προσθέτει 10 πόντους και ισάριθμα ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 22-19, 50-33, 74-49, 92-61