Νιγηρία-Αυστραλία 75-62: Η Καλού πήρε το "όπλο" της και έδωσε τη νίκη στις Αφρικανές

Οι Νιγηριανές, ΄έχοντας σε εξαιρετική μέρα την Καλο΄υ, πήραν τη νίκη απέναντι στην Αυστραλία με τελικό σκορ 75-62, σε έναν αγώνα που ξεκίνησε ως ντέρμπι αλλά ολοκληρώθηκε ως "περίπατος" για τις αφρικανές.

Οι παίκτριες της Νιγηρίας έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο, ώντας μπροστ΄α στο σκορ με βραχεία κεφαλή (18-17), προτού πατήσουν το γκάζι με τις Καλο΄υ και Οκόνκουο να πιάνουν πολύ δυνατό επιθετικό ρυθμό και τις Αυστραλές να έχουν αποδιοργανωθεί σε άμυνα και επίθεση, με το ημίχρονο να τις βρίσκει 13 πόντους πίσω (41-28).

Παρά τις προσπάθειες τους να επανέλθουν στο τρίτο δεκάλεπτο (51-47), η Καλο΄υ δεν είχε πει την τελευταία της λέξη και με συμπαραστάτρια την Αμουκαμάρα που ήταν εύστοχη σε μεγάλα σουτ και βολές, έδωσαν τη νίκη στις "Τίγρεις" με 75-62.

Η Εζίν Καλού με 19 πόντους, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ και η Πρόμις Αμουκαμάρα (14 πόντοι, 6 ριμπάουντ και 9 ασίστ) ήταν οι πρωταγωνίστριες για τις Νιγηριανές. Από τις Αυστραλές ξεχώρισαν οι Σμιθ και Γουάιτκομπ που πέτυχαν 15 και 13 πόντους αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 41-28, 51-47, 75-62