W Rising Stars - Σούπερ Σεγκούρα και 6Χ6 για τις Εσπερίδες, η Σταθοπούλου ξεχώρισε στον θρίαμβο του Κρόνου

Δείτε όλα όσα έγιναν στην 6η αγωνιστική του Women Rising Stars

Ματσάρα είχαμε ανάμεσα στον Παναθηναϊκό και τις Εσπερίδες, με την ομάδα της Καλλιθέας να επικρατεί με 71-70 στην παράταση, πετυχαίνοντας το 6Χ6 στην διοργάνωση. Εξαιρετική η Σεγκούρα με 11 πόντους, 12 ριμπάουντ και έξι ασίστ, με την Αρσενιάδου να έχει 15 πόντους και έξι ασίστ, ενώ για τον Παναθηναϊκό, η Μπάτσιου είχε 11 πόντους.

Περίπατος για τον Κρόνο, με την ομάδα του Αγ. Δημητρίου να διαλύει τον Πιερικό - Αρχέλαο με 64-31, πετυχαίνοντας την πέμπτη νίκη του στο τουρνουά. Στολίγκα με 13 πόντους και Σταθοπούλου με 12 πόντους, επτά ασίστ και οκτώ κλεψίματα, ήταν οι κορυφαίες για τον Κρόνο, ενώ για την ομάδα της Κατερίνης, η Ζαμάνη είχε 12 πόντους.

Εύκολο έργο και για τον Ολυμπιακό Βόλου, που επικράτησε της συνονόματης ομάδας του Πειραιά με 74-38. 26 πόντους και εννιά ριμπάουντ είχε η εξαιρετική Σιουμουρέκη, ενώ η Πολύζου είχε 10 πόντους και 16 ριμπάουντ. Για την ομάδα του Πειραιά, η Καμπισιούλη είχε 15 πόντους.

Τέλος, σε μία συναρπαστική αναμέτρηση, η Ανδρογέα επικράτησε των W Rising Stars με 54-49. Γιαπιτζόγλου και Τζανετή είχαν 18 και 10 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την άλλη πλευρά, η Ράλλη είχε 12 πόντους.

Αναλυτικά η ενημέρωση της ΕΟΚ:

Παναθηναϊκός – Εσπερίδες 70-71 (παρ.)

Μετά από ένα συναρπαστικό σε εξέλιξη παιχνίδι οι Εσπερίδες επικράτησε με 71-70 του Παναθηναϊκού στην παράταση (κ.δ. 62-62) και συνεχίζουν αήττητες την πορεία τους στο W Rising Stars.

Με το ξεκίνημα του αγώνα οι Εσπερίδες προηγήθηκαν με 15-5 (5’30’’) έχοντας βρει ρυθμό και κάνοντας σωστές επιλογές στην επίθεση. Με τρίποντο μάλιστα της Γεωργίνη η ομάδα της Καλλιθέας έφτασε τη διαφορά στο +14 (20-6, 8’).

Ο Παναθηναϊκός αντέδρασε και μείωσε στους 7 πόντους (20-13, 10’18’’), όμως οι Εσπερίδες απάντησαν φτάνοντας στο +15 (28-13, 13’) και λίγο αργότερα με την Σεγούρα έκαναν το 39-22 (17’).

Οι Εσπερίδες συνέχισαν να κρατούν διψήφια διαφορά πόντων ωστόσο, ο Παναθηναϊκός έφερε την απόσταση μεταξύ των δύο ομάδων στους 5 πόντους (52-47) με τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου.

Με τρίποντο της Υφαντοπούλου ο Παναθηναϊκός στις αρχές της τέταρτης περιόδου έφερε την διαφορά στο καλάθι (52-50, 31’). Με καλάθι της Μπάτσιου οι πράσινες προηγήθηκαν με 58-57 (36’45’’)και η Καμπάκα έκανε το 60-57 (37’30’’). Στη συνέχεια η Μάνου αστόχησε σε δύο βολές (38’30’’), ωστόσο η Βίγκα έκανε κλέψιμο κάτω από τη ρακέτα του Παναθηναϊκός κάνοντας το 60-59 (38’40’’). Η Μαρ Σεγούρα έδωσε με δύο βολές το προβάδισμα των Εσπερίδων (61-60), για να έρθει η Μπάτσιου να κάνει το 62-61 (39’).

Η Μαρ Σεγούρα 19 δευτερόλεπτα από το τέλος κερδίζει φάουλ, ωστόσο επειδή τραυματίστηκε στη γραμμή των ελευθέρων βολών στήθηκε η Αράπογλου ευστοχώντας στην μία ισοφαρίζοντας σε 62-62.

Το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση με την Αρσενιάδου να κάνει το 71-67 (43’15’’), όμως η Καμπάκα με γκολ φάουλ έφερε το παιχνίδι στον πόντο (71-70, 44’15’’) σκορ με το οποίο έληξε και το παιχνίδι και τις Εσπερίδες να παίρνουν μια μεγάλη νίκη.

Διαιτητές: Γαρίνη, Μπερέτσος, Αυγερινός
Δεκάλεπτα: 11-20, 28-44, 47-52, 62-60 (κ.δ.), 70-71 (παρ.)
Παναθηναϊκός (Μαντζιώρης): Σαμίτα 9, Λαγωνικάκη 2, Παπαδοπούλου 3, Φελούρη 9, Μπάτσιου 11(1), Καμπάκα 7, Δεληστάθη 10, Υφαντοπούλου 8(1), Πατσιατζή 12(1).
Εσπερίδες (Χλιαουτάκης): Γεωργίνη 3(1), Αράπογλου 4(1), Διαγούπη 2, Σεγούρα 11, Τσούρντου 2, Λιανούδη 13, Μάνου 6, Μουστάκα 3(1), Αρσενιάδου 15(2), Βίγκα 11(1), Χλιαουτάκη 1.

Μπορείτε να δείτε την στατιστική του αγώνα ΕΔΩ

Μπορείτε να δείτε τον αγώνα ΕΔΩ

Πιερικός Αρχέλαος – Κρόνος Αγ.Δημ. 34-64

Ο Κρόνος Αγίου Δημητρίου με καλή εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο επικράτησε με 64-34 του Πιερικού Αρχέλαου στην Κατερίνη φτάνοντας στις πέντε νίκες στο W Rising Stars.

Ο Κρόνος Αγίου Δημητρίου μπήκε καλύτερα στο παρκέ και έκανε το 16-4 (5’) με τρίποντο της Στολίγκα ελέγχοντας πλήρως τον αγώνα στο ξεκίνημά του. Διεύρυνε μάλιστα τη διαφορά (20-6, 9’) με τον Πιερικό Αρχέλαο να αρχίσει να αντιδρά στο δεύτερο δεκάλεπτο.

Μείωσε μάλιστα τη διαφορά στους 5 πόντους κάνοντας το 25-20 (16’20’’) με τρίποντο από τη Ζαμάνη σκορ με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Κρόνος Αγίου Δημητρίου κυριάρχησε. Με σωστές επιλογές στην επίθεση και καλή άμυνα έτρεξε ένα σερί 9-0 ξεφεύγοντας με 14 πόντους (34-20, 22’30’’), ενώ η διαφορά ξεπέρασε τους 20 πόντους (50-29, 29’’).

Η ομάδα του Αγίου Δημητρίου αύξησε την διαφορά στο σκορ (62-32, 35’) για να φτάσει στην νίκη με 64-34.

Διαιτητές: Παπαγεωργίου, Γκαντίδης Θ.,Γκαντίδης Μ.
Δεκάλεπτα: 8-20, 20-25, 32-50, 34-64
Πιερικός Αρχέλαος (Χατζηιωάννου): Στράτου 4, Γελαστοπούλου 6, Παπαδοπούλου 1, Ζαμάνη 12(2), Πιπερίδου, Αμανατίδου, Κιολέογλου 5, Σωπιάδου 3, Μαυρίδου 1, Σφήκα 2, Σισμανίδου.
Κρόνος Αγ.Δημ (Ανδρεοπούλου): Δομνίδου 1, Στολίγκα 13(3), Τσιρογιώργη 2, Ανδρέου 5, Μανωλοπούλου 4, Προδρομίδη 2, Τουμπανιάρη 7, Τσιμπριμάνη 2, Ζαφείρη 9(1), Θεοδωροπούλου 5, Σταθοπούλου 12, Λίτσα 2.

Ολυμπιακός Βόλου – Ολυμπιακός 74-38

Άνετη νίκη σημείωσε ο Ολυμπιακός Βόλου στην Κατερίνη με 74-38 απέναντι στον Ολυμπιακό σε αναμέτρηση για τον τρίτο γύρο του W Rising Stars.

Ο Ολυμπιακός Βόλου ήταν καλύτερος και από την αρχή του αγώνα δεν άφησε κανένα περιθώριο στον αντίπαλο του. Αρχικά ξέφυγε με 17-0 (8’) για να λήξει το πρώτο δεκάλεπτο με 24-2.

Η ομάδα από τον Βόλο συνέχισε στους ίδιους ρυθμούς φτάνοντας τη διαφορά στο +29 (33-4, 13’) για να κλείσει το ημίχρονο προηγούμενη με 42-15.

Στο δεύτερο ημίχρονο δεν άλλαξε με τις προπονήτριες των δύο ομάδων να μοιράζουν τον χρόνο συμμετοχής σε όλες τις αθλήτριες που είχαν στη διάθεσή τους και τον Ολυμπιακό Βόλου να παίρνει την νίκη με 74-38.

Πρώτη σκόρερ για την ομάδα του Βόλου ήταν η Βασιλική Σιουμουρέκη με 26 πόντους, ενώ για τον Ολυμπιακό η Γεωργία Καμπισιούλη είχε 15.

Διαιτητές: Παπαγεωργίου Κ., Γκαντίδης Θ., Γκαντίδης Μ.

Δεκάλεπτα: 24-2, 42-15, 56-26, 74-38
Ολυμπιακός Βόλου (Παπαθανασίου): Μητράλη 10(2), Ράπτη 9, Μπασδέκη, Πολύζου 10, Τσομπανοπούλου 2, Ψιλιώτη, Σιουμουρέκη 26(3), Καραστάθη, Κοτοπούλη 4, Ρωμούδη, Νταϊάκη 13(3).
Ολυμπιακός (Κουτρόγιαννου): Γαλάνη, Χατζηγιανάκη 2, Κυριακούδη 4, Στεργιανού, Καμπισιούλη 15, Κατσώτη 8, Σημαιοφορίδου, Αλέξη, Βουγιούκα Χ. 1, Ρηγοπούλου, Βουγιούκα Κ. 8(2).

Ανδρογέας – W Rising Stars U16 54-49

Σε μια συναρπαστική αναμέτρηση με την οποία ολοκληρώθηκε η 6η αγωνιστική της κανονικής περιόδου του W Rising Stars, ο Ανδρογέας νίκησε 54-49 την επίλεκτη ομάδα WRSU16 στο κλειστό γήπεδο του Αγίου Δημητρίου.

Το παιχνίδι ουσιαστικά κρίθηκε στα 29” όταν η Γιαπιτζόγλου με εύστοχο τρίποντο μετέτρεψε το 51-47 σε 54-47, κι έβαλε τις βάσεις για την κατάκτηση της νίκης του Ανδρογέα, απέναντι σε μια αντίπαλο η οποία από τη δεύτερη περίοδο και μετά, αφού πρώτα κάλυψε τη διαφορά των δέκα πόντων (17-7), μπήκε στο παιχνίδι και διεκδίκησε μέχρι το τελευταίο λεπτό το θετικό αποτέλεσμα.

Διαιτητές: Τζίμης, Σίμα, Παπαχρυσανθόπουλος

Δεκάλεπτα: 17-7, 26-26, 37-37, 54-49

Ανδρογέας (Βισκαδουράκης): Καζάκη 4, Γαλανάκη 2, Γιαπιτζόγλου 18 (2), Θεοδοσουλάκη 1, Τζανετή 10 (2), Χαλεπακη 8, Μηλιαρά 5, Τσαγκαράκη, Βαρδαβά 2, Μακράκη, Παπαγιαννάκη 4.

W Rising Stars U16 (Μίχα): Ράλλη 12 (4), Μουλατσιώτη, Γιαννουλάκου 3 (1), Καλαποθαράκου, Τσιανάκα 11 (1), Τρούλη 3 (1), Ζορμπαλά 10 (3), Ντοκμετζή 4, Σταμπουλίδου 3 (1), Μόσχου 3, Γερακάρη, Κοτζαμπάση.

Αποτελέσματα

6η αγωνιστική

Σάββατο 20 Ιανουαρίου

Αθήνα

Παναθηναϊκός-Εσπερίδες Καλλιθέας 70-71 παρ.

Κυριακή 21 Ιανουαρίου

Κλ. Γ. Εθν. Αντίστασης Καλλιθέα 13:00 WRS U16-Παναθηναϊκός Μπορείτε να δείτε τον αγώνα ΕΔΩ

Κλ. Γ. Α΄ Μοσχάτου 14:30 Εσπερίδες Καλλιθέας-Ανδρογέας Μπορείτε να δείτε τον αγώνα ΕΔΩ

Κατερίνη

Κλ. Γ. Κατερίνης Σιδηροδ. Σταθμού 11:00 Κρόνος Αγίου Δημητρίου-Ολυμπιακός Βόλου Μπορείτε να δείτε τον αγώνα ΕΔΩ

Κλ. Γ. Κατερίνης Σιδηροδ. Σταθμού 13:00, Ολυμπιακός-Πιερικός Αρχέλαος Μπορείτε να δείτε τον αγώνα ΕΔΩ