Περιστέρι - Προμηθέας 51-61: Επέστρεψαν στις νίκες οι Πατρινοί

Ο Προμηθέας επιβλήθηκε με 61-51 απέναντι στο Περιστέρι και πανηγυρίσε την δεύτερη νίκη του σε τρεις αγώνες μετά την χθεσινή ήττα από τον Ολυμπιακό.

Δυνατά μπήκανε στον αγώνα και οι δύο ομάδες χωρίς κάποια από τις δύο να μπορεί να πάρει ξεκάθαρο προβάδισμα στον αγώνα. Η πρώτη περίοδος τελείωσε με την ομάδα του Προμηθέα να βρίσκεται στο +4 (12-16,10'). Στο δεύτερο δεκάλεπτο δεν άλλαξε τίποτα με τους δύο αντιπάλους να κινούνται στο ίδιο ρυθμό και την ομάδα της Πάτρας να ανεβάζει την διαφορά στο +8 (23-31,20'). Μετά την ανάπαυλα το παιχνίδι κινήθηκε στο ίδιο μήκος κύμματος με το Περιστέρι να προσπαθεί να αντιδράσει αλλά να μην μπορεί να κατεβάσει την διαφορά και να βρίσκεται -9 (35-44,30'). Στο τελευταίο μέρος ο Προμηθέας ανέβασε λίγο ταχύτητα και κατάφερε να φτάσει εύκολα στη νίκη με 61-51.

Μπαζίνας με 12 πόντους, Πλώτας με 11 και Γοργότσης με 10 πόντους, ξεχώρισαν από πλευράς Προμηθέα, ενώ  για το Περιστέρι, ο Μανιάς είχε 17 πόντους και ο Γκάτζο 13.

Τα δεκάλεπτα: 12-16, 23-31,35-44, 51-61