ΔΕΚΑ-Λεύκιππος 63-41: Με την υπογραφή των Σαμοντούροβ και Τσιροπούλη

Το ΔΕΚΑ κατάφερε να νικήσει τον Λεύκιππο με 63-41 για την δεύτερη αγωνιστική του Πανελληνίου πρωταθλήματος Εφήβων.

Το ΔΕΚΑ ξεκίνησε πιο δυνατά στον αγώνα και παίζοντας πιο αποτελεσματικά, κατάφερε να είναι μπροστά με πέντε πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (17-12).  Παρά την πίεση του Λεύκιππου στο δεύτερο δεκάλεπτο, το ΔΕΚΑ διατήρησε το προβάδισμα του και προηγήθηκε με εφτά πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (31-24).

Το ΔΕΚΑ πάτησε το γκάζι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους με ένα επί μέρους σκορ 19-2 και κατάφερε να πάρει προβάδισμα με 24 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (50-26). Αν και ο Λεύκιππος πίεσε και προσπάθησε να μειώσει στην τέταρτη περίοδο, το ΔΕΚΑ διατήρησε την διαφορά και πήρε την νίκη με 63-41.

Από το ΔΕΚΑ ξεχώρισαν οι Σαμοντούροβ (19ρ.) και Τσιροπούλης με 15 και 12 πόντους αντίστοιχα, ενώ από τον Λεύκιππο διακρίθηκαν οι Μακαράτζης και Σαββίδης με 15 και έξι πόντους.

Δεκάλεπτα: 17-12, 31-24, 50-26, 63-41