Πανελλήνιο Κορασίδων, Αστέρας – Ηρόδοτος 39-45: Το… καθάρισε στο φινάλε η Μαυράκη

Σε ένα παιχνίδι που κρίθηκε στα τελευταία του λεπτά, ο Ηρόδοτος επικράτησε του Αστέρα με 45-39 και θα παίξει το Σάββατο (22/6) για τις θέσεις 5-6 του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Κορασίδων. Καθοριστική στο φινάλε η Μαυράκη, πήρε το σκορ από το 39-38 και το άφησε στο 39-43 για την ομάδα της.

Αναλυτικά η ενημέρωση της ΕΟΚ:

Μετά από ένα δραματικό σε εξέλιξη παιχνίδι για τις θέσεις 5-8 του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Κορασίδων που διεξάγεται στα Τρίκαλα ο Ηρόδοτος επικράτησε με 45-39 του Αστέρα και απέναντι στον Απόλλωνα Χαλκίδας αύριο θα διεκδικήσει την 5η θέση στη διοργάνωση.

O Αστέρας κυριάρχησε στο πρώτο δεκάλεπτο κάνοντας ένα γρήγορο 11-0 (6’) την ώρα που ο Ηρόδοτος είχε προβλήματα τόσο στην άμυνα όσο και στο σκοράρισμα.

Η ομάδα της Καβάλας συνέχισε το επιθετικό της κρεσέντο μεγαλώνοντας εκ νέου τη διαφορά (21-3, 12’30’’) με τη Μιχαηλίδου να δίνει πολλές λύσεις. Ο Ηρόδοτος άρχισε να αντιδρά καταφέρνοντας να πλησιάσει τους 8 πόντους (21-13, 17’) με γκολ φάουλ της Μπινιχάκη.

Με πίεση σε όλο το γήπεδο ο Ηρόδοτος έφερε το παιχνίδι στους δύο πόντους (25-23, 23’15’’) και προηγήθηκε με τρίποντο της Μπινιχάκη (35-33, 33’). Ο Αστέρας ισοφάρισε με δύο βολές της Παππά (35-35, 33’30) με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα.

Η Μαυράκη με μία βολή ισοφάρισε σε 39-39 (38’20’’) για να σημειώσει αμέσως μετά τρίποντο (38’30’’) δίνοντας το προβάδισμα στον Ηρόδοτο με 42-39. Η ίδια παίκτρια με μία βολή έκανε το 43-39, 24 δευτερόλεπτα από το τέλος με τη Φωνιαδάκη από τη γραμμή του φάουλ να διαμορφώνει το τελικό 45-39 για τον Ηρόδοτο.

ΣΑΚ Αστέρας – Ηρόδοτος 39-45
Διαιτητές: Γιαννούλης, Δώνης, Θεοδοσόπουλος
Δεκάλεπτα: 15-3, 23-16, 32-28, 39-45
ΣΑΚ Αστέρας (Αϊβαζίδης): Σοφιολάκη, Φραγκάκη Ν. 3(1), Μασμανίδου, Παππά 5, Φραγκάκη Β., Μπουμπούνα, Καλέα, Αϊβαζίδου 7, Μιχαηλίδου 20 (10 ριμπ.), Κατσικοπούλου 4,
Ηρόδοτος (Σαμαντούρα): Μαυράκη 14(2), Ατσαλάκη, Μελιδονιώτη 3, Κεχαγιά, Χατζημιχαήλ, Μπινιχάκη 9(2), Τρούλη 5(1), Φωνιαδάκη 14(2), Τσαντάκη,