Πανελλήνιο Παίδων, Ολυμπιακός – Πανιώνιος 69-52: Πρώτος και αήττητος στα ημιτελικά

Πραγματοποιώντας ακόμα μία εντυπωσιακή εμφάνιση, ο Ολυμπιακός επικράτησε του Πανιωνίου με 69-52 και με 3-0 πήρε το εισιτήριο για την τετράδα του Final 8.

Αναλυτικά η ενημέρωση της ΕΟΚ:

Αήττητος προκρίθηκε στην τετράδα του Final-8 στο 51ο Πανελλήνιο Παίδων ο Ολυμπιακός που επικράτησε στο μεγάλο ντέρμπι του πρώτου ομίλου με 69-52 του Πανιωνίου.

Ο Πανιώνιος ξεκίνησε καλύτερα και προηγήθηκε με 7-2 στα πρώτα λεπτά με τρίποντο του Στεργίου. Η ομάδα της Νέας Σμύρνης κράτησε ένα μικρό πλεονέκτημα μέχρι το φινάλε της πρώτης περιόδου, που ολοκληρώθηκε με 13-13 καθώς ο Ολυμπιακός ισοφάρισε με βολές του Παραλίκα, 11 δεύτερα πριν το τέλος της.

Η ομάδα του Πειραιά προηγήθηκε για πρώτη φορά με 15-13, ύστερα από καλάθι του Μπέκα,  44 δεύτερα μετά την έναρξη του δεύτερου δεκαλέπτου. Οι «ερυθρόλευκοι» με τρίποντο  διεύρυναν το προβάδισμα στους πέντε, αλλά ο Πανιώνιος απάντησε με 4-0 μειώνοντας στον… πόντο.

Η διαφορά υπέρ του Ολυμπιακού έφθασε για πρώτη φορά σε διψήφιο νούμερο (27-17), 5΄14΄΄ πριν την ανάπαυλα με καλάθι του Παγουλάτου. Ο Παντελής Κοψιάς πήρε τάιμ-άουτ, αλλά το σκορ ανέβηκε στο 30-17 και λίγο αργότερα στο 32-19. Οι Νεοσμυρνιώτες με σερί 5-0 μείωσαν σε 32-24, αλλά οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με τον Ολυμπιακό να προηγείται με 36-24.

Η τρίτη περίοδος ξεκίνησε με 4-0 για τον Πανιώνιο, όμως οι Πειραιώτες με γκολ-φάουλ του Στάνκοβιτς πέρασαν με 46-29, ακριβώς έξι λεπτά πριν την ολοκλήρωση του δεκαλέπτου. Η διαφορά ξεπέρασε και τους 20 πόντους (54-33) με καλάθι του Νόττα στο 28ο λεπτό, με τον Πανιώνιο να δείχνει ότι δε μπορεί να αντιδράσει περισσότερο από το να μειώσει σε 65-51 στο 37ο λεπτό.

Διαιτητές: Παπαδόπουλος Χ., Λυγούρας, Τοπαλίδης

Δεκάλεπτα: 13-13, 36-24, 56-37, 69-52

Ολυμπιακός (Παντελάκης, Τζαγισβίλι): Νόττας 8, Μπέκας 10, Παγουλάτος 2, Νάστας, Δελής 9(1), Παραλίκας 12, Γεωργαντάς, Βαρδής 4, Γκίκας 6, Μπουζούλας 5, Στάνκοβιτς 11(1), Στριμπάκος 2.

Πανιώνιος (Κοψιάς, Καλούδης): Λαζαρίδης 9(2), Ξανθόπουλος 13(1), Γκουνταρέλης, Καρκούλιας 2, Ανδρεάκος, Σεραλίδης, Τσαβολάκης, Θωμάκος 6, Παναγόπουλος, Παπαιωάννου 5, Παπαδογιάννης 9, Στεργίου 8(2).