Σερβία-Μεγάλη Βρετανία 101-83: Η ομάδα του Πέσιτς προκρίθηκε στο Παγκόσμιο Κύπελλο 2023

Η Σερβία νίκησε εντός έδρας την Μεγάλη Βρετανία με 101-83 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 6-4, ενώ οι Βρετανοί έπεσαν στο 1-9.

Πιο δυνατά ξεκίνησε στον αγώνα η Σερβία, η οποία ήταν μπροστά με οχτώ πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (28-20). Αν και οι Βρετανοί ισοφάρισαν στο 16' λεπτό (39-39), αλλά οι γηπεδούχοι βρήκαν απαντήσεις και προηγήθηκαν με πέντε πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (46-41).

Η ομάδα του κόουτς Σβέτισλαβ Πέσιτς ανέβασε ρυθμό στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 28-19, προηγήθηκε με 14 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (74-60). Η Σερβία διατήρησε την διαφορά της στην τέταρτη περίοδο και νίκησε την Μεγάλη Βρετανία με 101-83.

Από την Σερβία διακρίθηκαν οι Αβράμοβιτς και Μίτροβιτς με 20 και 15 πόντους αντίστοιχα. Από την Μεγάλη Βρετανία ξεχώρισαν οι Έλις και Γουεάτλ με 22 και 16 πόντους.

Δεκάλεπτα: 28-20, 46-41, 74-60, 101-83