Σλοβενία-Γερμανία 81-75: Πρόκριση στο Παγκόσμιο Κύπελλο 2023 για την παρέα του Ντόντσιτς

Η Σλοβενία νίκησε εντός έδρας την Γερμανία με 81-75 και εξασφάλισε το εισιτήριο της για την τελική φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2023, όπως και η νασιονάλμανσαφτ και η Φινλανδία στον ίδιο όμιλο.

Πολύ δυναμικά ξεκίνησε η Εθνικής Γερμανίας, η οποία ήταν μπροστά με οχτώ πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (24-16). Η Εθνική Σλοβενίας πάτησε το γκάζι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 25-10, προηγήθηκε με επτά πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (41-34).

Οι γηπεδούχοι ανέβασαν ρυθμό στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και προηγήθηκαν με 13 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (61-48). Αν και η Εθνική Γερμανίας πίεσε στην τέταρτη περίοδο με ένα επί μέρους σκορ 27-20, η Εθνική Σλοβενίας διατήρησε το προβάδισμα της και νίκησε εντός έδρας με 81-75. Αν και δεν συμμετείχε στο Παγκόσμιο Κύπελλο του 2019, η Εθνική Σλοβενίας πήρε το εισιτήριο για το Παγκόσμιο Κύπελλο του 2023.

Από την Εθνική Σλοβενίας διακρίθηκε ο Μόργκαν με 22 πόντους, 13 ριμπάουντ και τέσσερις ασίστ, ενώ οι Λαπόρνικ, Μούριτς και Σαμάρ έβαλαν 14 πόντους έκαστος. Από την Εθνική Γερμανίας σκόραρε ο Κράμερ με 21 πόντους, με τους Μάισνερ, Σένγκφελντερ κα Γουάνκ να σκοράρουν δέκα πόντους έκαστος.

Δεκάλεπτα:  16-24, 41-34, 61-48, 81-75