Ιταλία: Την ζόρισε η Γεωργία του Ζούρου...αλλά πήρε πρόκριση για δύο χώρες

Η Εθνική Ιταλίας νίκησε εκτός έδρας την Εθνική Γεωργίας του κόουτς Ηλία Ζούρου με 85-84 και πήρε την πρόκριση για το Παγκόσμιο Κύπελλο του 2023, όπως και η Εθνική Ισπανίας, η οποία επωφελήθηκε από το αποτέλεσμα. Η Εθνική Γεωργίας έπεσε στο 4-4 και θα παλέψει για το ένα εισιτήριο που έχει απομείνει στον όμιλο.

Αν και η Εθνική Ιταλίας είχε τον πρώτο λόγο, η Εθνική Γεωργίας ισοφάρισε στο 8' λεπτό (19-19). Οι φιλοξενούμενοι με σερί πόντους, ήταν μπροστά με πέντε πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (24-19). Αν και οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο 13' λεπτό (27-27), η σκουάντρα ατζούρα είχε το πάνω χέρι στο δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκε με τρεις πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (43-40).

Ίδια κατάσταση έγινε και στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, με την ομάδα του κόουτς Ηλία Ζούρου να προσπερνάει στο 29' λεπτό (58-57), αλλά οι φιλοξενούμενοι είχαν το πάνω χέρι και κατάφεραν να απαντήσουν και να προηγηθούν με δύο πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (60-58). Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στην τέταρτη περίοδο και έγινε ματσάρα, με την Εθνική Ιταλίας να είναι πιο αποτελεσματική, για αυτό νίκησε εκτός έδρας με 85-85. Με αυτήν την νίκη, πήραν το εισιτήριο για το Παγκόσμιο Κύπελλο 2023 η Εθνική Ιταλίας και η Εθνική Ισπανίας.

Από την Εθνική Ιταλίας διακρίθηκαν οι Σπίσου και Τεσιτόρι με 15 πόντους έκαστος. Από την Εθνική Γεωργίας ξεχώρισε ο Σενγκέλια με 15 πόντους, με τους Σανάτζε και Σερμαντίνι να σκοράρουν από 14 πόντους έκαστος.

Τα δεκάλεπτα: 19-24, 40-43, 58-60, 84-85