Μ. Βρετανία-Σερβία 68-74: Τα χρειάστηκε αλλά πήρε το διπλό η ομάδα του Πέσιτς

Η Εθνική Σερβίας ζορίστηκε, αλλά νίκησε εκτός έδρας την Εθνική Μεγάλης Βρετανία με 74-68 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 4-3, ενώ οι γηπεδούχοι έπεσαν στο 1-6.

Η Σερβία είχε τον πρώτο λόγο στην αρχή του αγώνα, παρά την πίεση της Μεγάλης Βρετανίας και ήταν μπροστά με ένα πόντο στο τέλος της πρώτης περιόδου (21-20). Αν και οι φιλοξενούμενοι πήραν προβάδισμα με τέσσερις πόντους σε τρεις περιπτώσεις στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Βρετανοί προσπέρασαν σε τρεις περιπτώσεις. Οι Σέρβοι προηγήθηκαν με τέσσερις πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (38-34).

Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, με τους γηπεδούχους να μειώνουν την διαφορά στον ένα πόντο σε δύο περιπτώσεις, αλλά η ομάδα του κόουτς Πέσιτς κράτησε την απόσταση της και προηγήθηκε με έξι πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (57-51). Η Εθνική Σερβίας διατήρησε την διαφορά της και εδραίωσε το προβάδισμα της στην τέταρτη περίοδο, για αυτό νίκησε την Εθνική Μεγάλης Βρετανίας με 74-68.

Από την Εθνική Σερβίας διακρίθηκαν οι Ρίστιτς (11ρ. και μία ασίστ) και Άντουσιτς με 15 και 14 πόντους αντίστοιχα. Από την Εθνική Μεγάλης Βρετανίας ξεχώρισαν οι Ολασένι και Νέλσον με 20 και 15 πόντους.

Δεκάλεπτα: 20-21, 34-38, 51-57, 68-74