Καναδάς-Αργεντινή 99-87: Με λάμψη του Τζίλτζεους-Αλεξάντερ, επιστροφή στα παρκέ για Πάνγκος

Η Εθνική Κανάδα νίκησε την Εθνική Αργεντινής με 99-87 και κράτησε το αήττητο στους επτά αγώνες (1η θέση), με την Αλμπισελέστε να πέφτει στο 5-2 και την τέταρτη θέση.

Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στην αρχή του αγώνα, με τον Καναδά να είναι μπροστά με επτά πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (28-21).  Οι γηπεδούχοι συνεχίσαν δυνατά στο δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκαν με 13 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (52-39).

Η ομάδα του κόουτς Νικ Νερς κράτησε την απόσταση της στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και παρά το γεγονός πως το σκορ κινήθηκε σε πολύ υψηλά επίπεδα, προηγήθηκε με 15 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (83-68). Ο Καναδάς διατήρησε το προβάδισμα του στην τέταρτη περίοδο και νίκησε την Αργεντινή με 99-87.

Από τον Καναδά διακρίθηκαν οι Τζίλτζεους-Αλεξάντερ και Ολινίκ με 23 και 21 πόντους, ενώ ο Πάνγκος επέστρεψε στην ενεργό δράση, κάτι παραπάνω μετά από έξι μήνες απραξίας.έχοντας πέντε πόντους και δύο ασίστ σε 6:19 λεπτά. Από την Αργεντινή ξεχώρισαν οι Λαπροβίτολα και Καμπάτσο με 30 και 17 πόντους αντίστοιχα.

Δεκάλεπτα:  28-21, 52-39, 83-68, 99-87