Σλοβενία-Εσθονία 104-83: Με double double του Ντόντσιτς

Η Εθνική Σλοβενίας με τους καταιγιστικούς Λούκα Ντόντσιτς και Γκόραν Ντράγκιτς, επικράτησε της Εθνικής Εσθονίας με 104-83, για τα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2023.

Πολύ υψηλά κινήθηκε το σκορ στην αρχή του αγώνα, με την Εσθονία να έχει το πάνω χέρι, αλλά την Σλοβενία να είναι μπροστά με τέσσερις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (27-23). Οι γηπεδούχοι πάτησαν το γκάζι στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 29-15, προηγήθηκαν με 18 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (56-38).

Οι "δράκοι" κράτησαν την διψήφια διαφορά πόντων στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και προηγήθηκαν με 14 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (77-63). Η Σλοβενία διεύρυνε το προβάδισμα της στην τέταρτη περίοδο και νίκησε την Εσθονία με 104-83.

Από την Εθνική Σλοβενίας διακρίθηκαν οι Ντόντσιτς (11ρ. και οχτώ ασίστ) και Γκόραν Ντράγκιτς (1ρ. και έξι ασίστ) με 25 και 19 πόντους αντίστοιχα. Από την Εθνική Εσθονίας ξεχώρισαν οι Κρίσα και Κίτσινγκ με 14 και δώδεκα πόντους.

Δεκάλεπτα:  27-23, 56-38, 77-63,104-83