Γεωργία-Ολλανδία 77-66: Επικράτηση για την ομάδα του Ζούρου, αγωνία με Σενγκέλια

H Εθνική Γεωργίας νίκησε εντός έδρας την Εθνική Ολλανδίας με 77-66 και ανέβασε το ρεκόρ της σττο 3-2 των προκριματικών του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2023, με την χώρα της Κεντρικής Ευρώπης να πέφτει στο 0-5.

Αν και η Γεωργία που κοουτσάρει ο Έλληνας προπονητής, Ηλίας Ζούρος έκανε στην αρχή το 7-0, η Ολλανδία κάλυψε την διαφορά, με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες στο τέλος της πρώτης περιόδου (18-18). Παρότι η χώρα της Κεντρικής Ευρώπης είχε το πάνω χέρι στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι ήταν ανταγωνιστικοί και ήρθαν ισόπαλοι στο τέλος του ημιχρόνου (35-35).

Η χώρα από το Καύκασο ανέβασε ρυθμό στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 21-9, προηγήθηκε με δώδεκα πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου. Ιδιαίτερη αναφορά πρέπει να γίνει και στον τραυματισμό τον Τορνίκε Σενγκέλια, ο οποίος χτύπησε στον ώμο.  Η Γεωργία διατήρησε το προβάδισμα της στην τέταρτη περίοδο και νίκησε την Ολλανδία με 77-66.

Από την Εθνική Γεωργίας διακρίθηκαν οι Σενγκέλια και Μακφάντεν με 20 και 19 πόντους αντίστοιχα. Από την Εθνική Ολλανδίας ξεχώρισαν οι Ντε Γιονγκ και Κλουφ με 22 και δώδεκα πόντους.

Δεκάλεπτα: 18-18, 35-35, 56-44, 77-66