Ουκρανία-Ισπανία 76-77: Επικράτηση στα σημεία για τους Ίβηρες

Στο παιχνίδι που έγινε στη Ρίγα της Λετονίας, η Ισπανία νίκησε εκτός έδρας την Ουκρανία με 77-76, με αποτέλεσμα να ανεβάσει το ρεκόρ της στο 5-1 και στην πρώτη θέση, ενώ η χώρα της Ανατολικής Ευρώπης έπεσε στο 3-3 και την τρίτη θέση.

Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στην αρχή του αγώνα, με την Ισπανία να προηγείται με ένα πόντο στο τέλος του ημιχρόνου (40-39). Αν και η χώρα της Ιβηρικής χερσονήσου είχε τον πρώτο λόγο στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, η Ουκρανία ανέβασε ρυθμό με ένα επί μέρους σκορ 12-4 και προηγήθηκε με τρεις πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (60-57). Το ματς έγινε ντέρμπι στην τέταρτη περίοδο, με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ και ο αγώνας να κρίνεται χάρη στην εύστοχη βολή του Λόπεθ-Αροστέγκι στα 7,6’’ πριν την λήξγ και την τάπα του Σάιθ στον Μπομπρόφ.

Από την Ισπανία διακρίθηκε ο Λόπεθ Αροστέγκι με δέκα πόντους, ενώ οι Φερνάντεθ και Πάρρα σκόραραν από οχτώ πόντους έκαστος. Από την Ουκρανία ξεχώρισαν οι Μιχαίλιουκ και Πίστοβι με 13 και δώδεκα πόντους αντίστοιχα.

Δεκάλεπτα: 19-20, 39-40, 60-57, 76-77