Σερβία - Βέλγιο 73-74: Έσβησαν τα φώτα στους παίκτες του Πέσιτς

Το Βέλγιο «λύγισε» τη Σερβία με 74-73 εκτός έδρας βάζοντας σε μπελάδες την ομάδα του Πέσιτς που πλέον περνά στην 3η θέση του Ομίλου.

Αυτό το παιχνίδι τελικά αποδείχθηκε... μπελαλίδικο για τους Σέρβους. Αρχικά την Κυριακή 3/7 έγινε διακοπή ρεύματος, αλλά και... οριστική διακοπή στο ματς.

Έτσι, εκείνο διεξήχθη τη Δευτέρα 4/7. Εκεί, το Βέλγκιο κατάφερε να εκμεταλλευτεί την έδρα του, παίρνοντας μεγάλη νίκη, ρίχνοντας ταυτόχρονα τους φιλοξενούμενους στα ακόμα πιο δύσκολα.

Μάλιστα αυτή η νίκη των γηπεδούχων ήταν η δεύτερη καθώς είχαν επικρατήσει και στη Σερβία με 73-69.

Οι παίκτες του Πέσιτς ξεκίνησαν πολύ καλά στο πρώτο ημίχρονο. Ωστόσο στο δεύτερο και δη στο 4ο δεκάλεπτο ακολούθησε... μπλακ άουτ, με τους Βέλγους να σημειώνουν ένα επιμέρους 19-6.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Βαν Ρόσομ με 20 πόντους. Από τους φιλοξενούμενους ο Αβράμοβιτς είχε 19 πόντους.

Μετά και από αυτό το αποτέλεσμα η Λετονία ηγείται του ομίλου με ρεκόρ 5-1. Ακολουθεί το Βέλγιο με 4 νίκες και 2 ήττες, ενώ η Σερβία ασθμαίνοντας βρίσκεται στην 3η θέση με ρεκόρ 3-3. Τελευταία και χωρίς νίκη παραμένει η Σλοβακία με 0-6.

Τα δεκάλπετα: 21-23, 38-38, 60-53, 73-74.