Φινλανδία-Σουηδία 85-69: Με ανατροπή πήραν οι γηπεδούχοι το Σκανδιναβικό ντέρμπι

Η Φινλανδία επέστρεψε από το -13 και κατάφερε να πάρει την νίκη στο Σκανδιναβικό ντέρμπι, επικρατώντας εντός έδρας της Σουηδίας με 85-69.

Πολύ δυνατό ξεκίνημα για την Σουηδία, η οποία ανέβασε την διαφορά ακόμη και στο +13 (29-16, 8' λεπτό) και παίζοντας πιο αποτελεσματικά, ήταν μπροστά στο τέλος της πρώτης περιόδου με δέκα πόντους (29-19). Άμεσες απαντήσεις είχε η Φινλανδία στο δεύτερο δεκάλεπτο, αφού με ένα επί μέρους σκορ 24-17, μείωσε την διαφορά, με τους φιλοξενούμενους να κρατάνε την πρωτοπορία και να προηγούνται με τρεις πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (46-43).

Οι γηπεδούχοι ανέβασαν ρυθμό στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 26-8, προηγήθηκαν με 15 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (69-54). Η Φινλανδία διατήρησε το προβάδισμα της στην τέταρτη περίοδο και νίκησε την Σουηδία εντός έδρας με 85-69. Η Φινλανδία είναι πρώτη και προκρίθηκε στην δεύτερη φάση των προκριματικών με ρεκόρ 4-1, ενώ η Σουηδία είναι στην δεύτερη θέση με ρεκόρ 2-3.

Από την Φινλανδία διακρίθηκε ο Μαρκάνεν με 22 πόντους, με τους Γαντούνεν και Ματζούνι να σκοράρουν από 15 πόντους έκαστος. Από την Σουηδία ξεχώρισαν οι Άντερσον και Χάκανσον με 18 και δέκα πόντους αντίστοιχα.

Δεκάλεπτα: 19-29, 43-46, 69-54, 85-69