Φινλανδία-Σλοβενία 86-76: Με επτά τρίποντα του Σαλίν

Η Φινλανδία υπερασπίστηκε την έδρα της και νίκησε την Σλοβενία με 86-76, με αποτέλεσμα να ανεβάσει το ρεκόρ της στο 2-1 (2η θέση), ίδιο ρεκόρ με την Βαλκανική χώρα που είναι στην τρίτη θέση.

Αν και η Φινλανδία ξεκίνησε καλύτερα στην αρχή, η Σλοβενία πίεσε και ήταν μπροστά με ένα πόντο στο τέλος της πρώτης περιόδου (14-13). Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, με τους γηπεδούχους να έχουν τον πρώτο λόγο και να προηγούνται με ένα πόντο στο τέλος του ημιχρόνου (32-31).

Η Σκανδιναβική χώρα είχε τα ηνία του παιχνιδιού στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, με τους φιλοξενούμενους να πιέζουν, αλλά τους γηπεδούχους να προηγούνται με ένα πόντο στο τέλος της τρίτης περιόδου (58-57). Η Φινλανδία ανέβασε ρυθμούς στην τέταρτη περίοδο με ένα επί μέρους σκορ 28-19, με αποτέλεσμα να νικήσει εντός έδρας την Σλοβενία με 86-76.

Από την Φινλανδία διακρίθηκαν οι Σαλίν (2ρ.) και Γιαντούνεν (11ρ. και τρεις ασίστ) με 25 και 13 πόντους αντίστοιχα. Από την Σλοβενία ξεχώρισαν οι Ντράγκιτς (6ρ. και μία ασίστ) και Μπλάζιτς (4ρ. και δύο ασίστ) με 25 και 16 πόντους.

Δεκάλεπτα: 13-14, 32-31, 58-57, 86-76