Γαλλία-Πορτογαλία 94-56: Φόρτσαρε στο δεύτερο ημίχρονο και πήρε την νίκη

Η Γαλλία υπερασπίστηκε την έδρα της και νίκησε την Πορτογαλία με 94-56, με αποτέλεσμα να ανεβάσει το ρεκόρ της στο 3-0 (1η θέση), ενώ η Ιβηρική χώρα έχει τρεις ήττες σε ισάριθμους αγώνες (4η θέση).

Η Πορτογαλία είχε τον πρώτο λόγο στην αρχή και ήταν μπροστά με δύο πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (17-15). Η Γαλλία βρήκε απαντήσεις στο δεύτερο δεκάλεπτο με 22-16 και προηγήθηκε με τέσσερις πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (37-33).

Οι τρικολόρ πάτησε το γκάζι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου με ένα επί μέρους σκορ 27-11 και προηγήθηκαν με 20 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (64-44). Η Γαλλία διεύρυνε το προβάδισμα της στην τέταρτη περίοδο και με ένα επί μέρους σκορ 30-12, νίκησε εντός έδρας την Πορτογαλία με 94-56.

Από την Γαλλία διακρίθηκε ο Λαμπειρί με 15 πόντους, με τους Κορντινιέρ και Τζαιτέχ να σκοράρουν από δώδεκα πόντους έκαστος. Από την Πορτογαλία ξεχώρισαν οι Μπρίτο και Μπορόβνιακ με 15 και 13 πόντους αντίστοιχα

Δεκάλεπτα: 15-17, 37-33, 64-44, 94-56