ΗΠΑ-Κούβα 95-90: Νίκη με καθοριστικό Τόμας για τους Αμερικανούς

Η Εθνική ΗΠΑ ξεκίνησε νικηφόρα τις υποχρεώσεις της στα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2023, αφού επικράτησε της Εθνικής Κούβας με 95-90.

Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στα πρώτα λεπτά, με την Κούβα να είναι μπροστά με δέκα πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (37-27). Οι ΗΠΑ πάτησε το γκάζι στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 33-16, προσπέρασε μπροστά και προηγήθηκε με επτά πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (60-53).

Οι φιλοξενούμενοι βρήκαν απαντήσεις στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 24-13, προηγήθηκαν με τέσσερις πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (77-73). Οι ΗΠΑ διαχειρίστηκαν πιο αποτελεσματικά την κατάσταση στην τέταρτη περίοδο και με ένα επί μέρους σκορ 22-13, νίκησαν την Κούβα με 95-90.

Από τις ΗΠΑ διακρίθηκε ο Αιζάια Τόμας 34 πόντους, εννιά ριμπάουντ και δύο ασίστ, ενώ οι Μπόουεν (9ρ.) και Τζόνσον σκόραραν από εννιά πόντους έκαστος. Από την Κούβα ξεχώρισαν οι Ριβέρο (9ρ. και δύο ασίστ) και Γκουζμάν (6 ασίστ και 4 ριμπάουντ) με 24 και 18 πόντους αντίστοιχα.

Δεκάλεπτα: 27-37, 60-53, 73-77, 95-90