Τουρκία-Μ. Βρετανία 84-67: Οι Λάρκιν και Τουντσέρ έδειξαν τον δρόμο για την νίκη

Μετά την ήττα από την Λευκορωσία με 84-70, η Τουρκία έχοντας μαζί της και παίκτες EuroLeague, επικράτησε εντός έδρας της Μ. Βρετανίας με 84-67 στον αγώνα που διεξήχθη στο γήπεδο Σινάν Ερντέμ της Κωνσταντινούπολης.

Η Μ. Βρετανία ξεκίνησε καλύτερα τον αγώνα και παίζοντας πιο αποτελεσματικά, ήταν μπροστά με επτά πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (23-16). Η Τουρκία απάντησε στο δεύτερο δεκάλεπτο με ένα επί μέρους σκορ 21-14, με τις δύο ομάδες να είναι ισοπαλία στο τέλος του ημιχρόνου (37-37).

Οι γηπεδούχοι είχαν το πάνω χέρι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και προηγήθηκαν με έξι πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (60-54).  Η Τουρκία ανέβασε ρυθμό στην τέταρτη περίοδο με ένα επί μέρους σκορ 24-13 και νίκησε εντός έδρας την Μ. Βρετανία με 84-67.

Από την Τουρκία διακρίθηκαν οι Λάρκιν (4ρ.) και Τουντσέρ (12ασίστ και 5ρ.) με 22 και 17 πόντους αντίστοιχα. Από την Μ. Βρετανία ξεχώρισαν οι Κλαρκ και Ολασένι (9ρ.) με 17 και 15 πόντους.

Δεκάλεπτα: 16-23, 37-37. 60-54, 84-67