Λιθουανία-Βουλγαρία 89-69: Ο Ολισεβίτσιους έδειξε τον δρόμο για την νίκη στο ντεμπούτο του Μακσβίτις

Στο ντεμπούτο του κόουτς του Κάζις Μακσβίτις στην Εθνική Λιθουανίας, η Βαλτική χώρα επικράτησε της Εθνικής Βουλγαρίας με 89-69 και ξεκίνησε με το δεξί στα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2023.

Η Λιθουανίας πάτησε το γκάζι στα πρώτα λεπτά και παίζοντας πιο αποτελεσματικά, ήταν μπροστά με έντεκα πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (22-11). Οι γηπεδούχοι διατήρησαν το προβάδισμα τους σε διψήφια διαφορά πόντων στο δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκαν με έντεκα πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (42-31).

Η χώρα της Ανατολικής Ευρώπης πάτησε το γκάζι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 27-16, προηγήθηκε με 21 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (69-48). Η Λιθουανία διατήρησε κυρίως πάνω από το +20 την διαφορά στην τέταρτη περίοδο και νίκησε εντός έδρας την Βουλγαρία με 89-69.

Από την Εθνική Λιθουανίας διακρίθηκε ο Ολισεβίτσιους (9ρ. και μία ασίστ), με τους Μπιρούτις, Σιζάουσκας και Μασιούλις να σκοράρουν από δέκα πόντους έκαστος. Από την Εθνική Βουλγαρίας ξεχώρισαν οι Ιβάνοφ και Κοστόβ με 20 και επτά πόντους αντίστοιχα.

Δεκάλεπτα: 22-11, 42-31, 69-48, 89-69