Ρωσία-Ιταλία 92-78: Νικηφόρα ξεκίνησαν οι τσάροι στην Αγία Πετρούπολη

Η Εθνική Ρωσίας υπερασπίστηκε την έδρα της και επικράτησε της Εθνικής Ιταλίας με 92-78 στην Αγία Πετρούπολη, με αποτέλεσμα να ξεκινήσει νικηφόρα τις υποχρεώσεις της στα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2023.

Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στα πρώτα λεπτά, με την Ρωσία να έχει τον πρώτο λόγο στο προβάδισμα, αλλά το αποτέλεσμα να είναι ισόπαλο στο τέλος του ημιχρόνου (37-37). Οι γηπεδούχοι κράτησαν το μομέντουμ και ήταν πιο αποτελεσματικοί στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και προηγήθηκαν με πέντε πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (64-59). Η Ρωσία πάτησε το γκάζι στην τέταρτη περίοδο με ένα επί μέρους σκορ 28-19 και νίκησε εντός έδρας την Ιταλία με 92-78.

Από την Εθνική Ρωσίας διακρίθηκαν οι Αστάπκοβιτς (5ρ. και δύο ασίστ) και Ίβλεφ με 21 πόντους έκαστος. Από την Εθνική Ιταλίας ξεχώρισε ο Τόνουτ με 20 πόντους, έξι ασίστ και τρία ριμπάουντ, με τους Κάντι και Τεσιτόρι να σκοράρουν από δέκα πόντους έκαστος.

Δεκάλεπτα: 15-14, 37-37, 64-59, 92-78