Νότιο Σουδάν-Πουέρτο Ρίκο 96-101: Στην παράταση πήραν την ματσάρα οι κόκκινοι με double double του Τόμπσον

Σπουδαίο παιχνίδι ανάμεσα σε Νότιο Σουδάν και Πουέρτο Ρίκο, με τις δύο ομάδες να παίζουν σε έναν αγώνα διαφήμιση του μπάσκετ.Οι Αφρικανοί είχαν περισσότερη ώρα το προβάδισμα, αλλά η χώρα της Καραιβικής βρήκε απαντήσεις και νίκησε στην παράταση με 101-96, για την πρώτη αγωνιστική των ομίλων του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2023.

Πολύ ψηλά κινήθηκε το σκορ στην πρώτη περίοδο (29-24), με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα. Με τα τρίποντα του Γουότερς του Πουέρτο Ρίκο από τα εννέα μέτρα και τα εντυπωσιακά καρφώματα των παικτών από το Νότιο Σουδάν, ο αγώνας απέκτησε μια ιδιαίτερη ομορφιά. Η ομάδα του κόουτς Άιβι ήταν μπροστά με πέντε πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (29-24).

Η χώρα  της Καραϊβικής ακολούθησε το γρήγορο ρυθμό του Νοτίου Σουδάν και συνέχισε να παίζει physical, μειώνοντας στο ένα πόντο σε δύο περιπτώσεις. Η αφρικανική χώρα με ένα επί μέρους σκορ 12-3, ανέβασε την διαφορά της και προηγήθηκε με δέκα πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (52-42).

Αν και η ομάδα του κόουτς Άιβι πήρε προβάδισμα με δώδεκα πόντους στο 21' λεπτό (54-42), η ομάδα του κόουτς Κολόν μάζεψε την διαφορά με έντεκα σερί πόντους και μείωσε στον ένα πόντο στο 28' λεπτό (60-59). Η αφρικανική χώρα ανέβασε ρυθμό στα επόμενα δύο λεπτά και προηγήθηκε με επτά πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (67-60). Ο πρώην παίκτης του Προμηθέας, Τζορτζ Κοντίτ σκόραρε πολύ και έδωσε λύσεις στην χώρα του, η οποία ισοφάρισε στο 35' λεπτό (74-74). Αν και το Νότιο Σουδάν είχε το momentum στον αγώνα, στα τελευταία λεπτά η αναμέτρηση έγινε θρίλερ. Η χώρα της Καραιβικής με κάρφωμα του Ρομέρο και δύο ελεύθερες βολές του Γουότερς πήρε διαφορά τριών πόντων στα 14 δευτερόλεπτα από το τέλος, με τον Τζόουνς από το Νότιο Σουδάν να απαντάει με τρίποντο. Ο Ρομέρο κέρδισε φάουλ στα 3 δευτερόλεπτα από το τέλος, αλλά τις έχασε και τις δύο, το σκορ παρέμεινε στο 81-81 και οι δύο ομάδες πήγαν στην παράταση.

Το Πουέρτο Ρίκο ήταν πιο αποτελεσματικό στην παράταση, παίζοντας ωραίο μπάσκετ και με ένα επί μέρους σκορ 21-14, νίκησε το Νότιο Σουδάν με 101-96.

Από το Πουέρτο Ρίκο διακρίθηκαν οι Τόμσπον (13 ριμπάουντ και 4 ασίστ) και Γουότερς (4 ριμπάουντ και 10 ασίστ) με 21 και 19 πόντους αντίστοιχα Από το Νότιο Σουδάν ξεχώρισαν οι Τζόουνς (6 ριμπάουντ και 11 ασίστ) και Γκάμπριελ (7 ριμπάουντ και 2 ασίστ) με 38 και 15 πόντους.

Δεκάλεπτα: 29-24, 52-42, 67-60, 81-81 (τέλος της τέταρτης περιόδου), 96-101 (τέλος της α' παράτασης)