Σλοβενία-Μαυροβούνιο 104-100: Με triple double του Ντόντσιτς

Η Σλοβενία νίκησε το Μαυροβούνιο με 104-100 σε φιλικό αγώνα στην Λιουμπλιάνα.

Η Σλοβενία είχε τον πρώτο λόγο από τα πρώτα λεπτά και το σκορ κινήθηκε σε υψηλά επίπεδα. Η ομάδα του κόουτς Σέκουλιτς ήταν μπροστά με δέκα πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (32-22). Το Μαυροβούνιο ανέβασε ρυθμό στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 31-23. Οι γηπεδούχοι βρήκαν απαντήσεις και προηγήθηκαν με δύο πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (55-53).

Η ομάδα του Λούκα Ντόντσιτς έκανε την ανατροπή στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και παίζοντας ωραίο μπάσκετ, προηγήθηκε με οχτώ πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (81-73). Αν και το Μαυροβούνιο έπαιξε πολύ καλά και πίεσε ακόμη και στην τέταρτη περίοδο, η Σλοβενία βρήκε απαντήσεις και νίκησε με 104-100.

Από την Εθνική Σλοβενίας διακρίθηκαν οι Ντόντσιτς (13 ριμπάουντ και 14 ασίστ) και Πρέπελιτς με 34 και 17 πόντους αντίστοιχα. Από την Εθνική Μαυροβουνίου ξεχώρισαν οι Μιχαίλοβιτς και Ράντοντσιτς με 26 και 21 πόντους.

Δεκάλεπτα; 32-22, 55-53, 81-73, 104-100