Γαλλία-Σλοβενία 90-89: Από...μηχανής Μπατούμ έστειλε τους τρικολόρ στον τελικό

Σε ένα θρυλικό ματς, η Εθνική Γαλλίας επικράτησε της Εθνικής Σλοβενίας με 90-89 και πέρασε στον τελικό του τουρνουά μπάσκετ Ανδρών στους Ολυμπιακούς Αγώνες, με την Βαλκανική χώρα να παραμένει με τον στόχο του χάλκινου μεταλλίου στον μικρό τελικό.

Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στα πρώτα λεπτά, με την Σλοβενία να έχει το πάνω χέρι, αλλά να είναι μπροστά μόλις με δύο πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (29-27). Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο δεύτερο δεκάλεπτο, με την Βαλκανική χώρα να προηγείται με δύο πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (44-42).

Η Γαλλία πάτησε το γκάζι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους με ένα επί μέρους σκορ 29-21 και κατάφερε να πάρει προβάδισμα με έξι πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (71-65). Παρότι η Σλοβενία έφερε το ματς δύο φορές στα ίσα (78-78, 35'  και 85-85, 38') και κόντραρε την Γαλλία μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο, αλλά οι τρικολόρ διαχειρίστηκαν ιδανικά την κατάσταση και νίκησαν με 90-89, με αποτέλεσμα να πάρουν το εισιτήριο για τον τελικό εκεί που θα αντιμετωπίσουν τις ΗΠΑ.

Από την Εθνική Γαλλίας ξεχώρισαν οι Ντε Κολό και Φουρνιέρ με 25 και 23 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την Εθνική Σλοβενίας διακρίθηκαν οι Τόμπι και Πρέπελιτς με 23 και 17 πόντους, με τον Ντόντσιτς να κάνει double double με 18 ασίστ, 16 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Δεκάλεπτα: 27-29, 42-44, 71-65, 90-89