Ιαπωνία - Γαλλία 90-94: Το επικό τετράποντο του Στραζέλ γλύτωσε στο φινάλε τους μπλε που καθάρισαν στην παράταση

Η Γαλλία δυσκολεύτηκε απέναντι στην Ιαπωνία και ένα τρίποντο φάουλ του Στραζέλ στα τελευταία δέκα δευτερόλεπτα έστειλε το ματς στο έξτρα πεντάλεπτο με τους μπλε να το καθαρίζουν και να κάνουν το 2/2 στην διοργάνωση.

Η οικοδέσποινα Γαλλία τα βρήκε σκούρα απέναντι στην μαχητική Ιαπωνία , με τον Στραζέλ «να βγάζει τα κάστανα από την φωτιά» και με ένα μαγικό τρίποντο και φάουλ έστειλε στο ματς στην παράταση 84-84.

Στο έξτρα πεντάλεπτο ο Γουεμπανιάμα ανέλαβε δράση και καθάρισε το ματς με τους μπλε να πετυχαίνουν την νίκη με σκορ 94-90 και συνεπώς να κάνουν το 2/2 στην διοργάνωση.

Καταπληκτικός ήταν ο Γουεμπανιάμα με double double έχοντας 18 πόντους και 11 ριμπάουντ και ακολούθησε ο Στραζέλ με 17 πόντους.

Από πλευράς Ιαπωνίας ο Καβαμούρα ήταν εξαιρετικός με 29 πόντους με 6 τρίποντα ,ενώ ο Χατσιμούρα είχε 24 πόντους έχοντας αποβληθεί στην τέταρτη περίοδο.

Τα δεκάλεπτα:25-32, 44-49, 64-69, 84-84, 90-94 (παρ.)