Νότιο Σουδάν-Πουέρτο Ρίκο 90-79: Έγραψαν ιστορία οι Αφρικανοί

Οι παίκτες του Νοτίου Σουδάν επιβλήθηκαν του Πουέρτο Ρίκο με 90-79 και έγραψαν ιστορία, καθώς συνδύασαν την πρώτη τους συμμετοχή στο Ολυμπιακό τουρνουά μπάσκετ με νίκη.

Παρά το μουδιασμένο ξεκίνημα που είχε και... εξωαγωνιστικ΄ες γκάφες και το γρήγορο 0-8 των Πουερτορικανών, οι αφρικανοί ανασυντάχθηκαν και άρχισαν να δείχνουν περισσότερη ενέργεια σε άμυνα και επίθεση, ωστόσο ήταν σταθερά πίσω στο σκορ. Οι Πουερτορικανοί είχαν την πρωτοκαθεδρία των κινήσεων μέχρι και μερικά λεπτά πριν το ημίχρονο (48-54) όπου προηγούταν και τον τραυματισμό του Αλβαράντο που φάνηκε να τους αποδιοργανώνει.

Αυτή τη "παγωμάρα" εκμεταλλεύτηκαν οι παίκτες του Άιβι στο δεύτερο ημίχρονο, όπου ξεκίνησαν και την αντεπίθεσή τους, κλείνοντας το τρίτο δεκάλεπτο με +2 (71-69). Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Νοτιοσουδανοί άνοιξαν και άλλο την ψαλίδα, φτάνοντας σε διψήφιες διαφορ΄ες που διαχειρίστηκαν με ευκολία ως το τέλος, πανηγυρίζοντας την ιστορική ν΄ικη με 90-79 που μπορεί να αποδειχθεί "χρυσάφι" για τη συνέχεια.

Κορυφαίοι για τους νικητ΄ες οι Κάρλικ Τζόουνς (19 πόντοι, 7 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Σαγιόκ (15 πόντοι) και Ομότ (12 πόντοι, 6 ριμπάουντ). Από τους Πουερτορικανούς ξεχώρισαν οι Γουότερς (18 πόντοι) και ο επηρεασμένος Αλβαράδο (26 πόντοι) που στο δεύτερο μέρος δεν κατάφερε να αποδώσει στον βαθμό που μπορεί.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ζουράποβιτς, Κάτο, Βούλιτς

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-28, 48-54, 71-69, 90-79

ΝΟΤΙΟ ΣΟΥΔΑΝ (Άιβι): Tζόουνς 19 , Ομότ 12, Μαλουάχ 2, Κουόλ 12 , Κουάνι, Γκάμπριελ 6, Θορ 6, Σαγιόκ 15, Μακόι , Ντενγκ 4, Τζοκ 11, Ντεχ 3

ΠΟΥΕΡΤΟ ΡΙΚΟ (Κολόν): Πινέιρο 4, Κόντιτ 13 , Χάουαρντ 4 Ριντ, Αλβαράντο 26, Τόμπσον, Φορντ, Κλαβέλ 11, Ρομέρο, Ορτίζ 3, Τόρο, Γουότερς 18

ΟΜΑΔΙΚΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΝΟΤΙΟΥ ΣΟΥΔΑΝ: 23/49 δίποντα, 10/29 τρίποντα, 14/15 ελεύθερες βολές, 55 ριμπάουντ (37 αμυντικά, 18 επιθετικά), 18 ασίστ, 21 φάουλ, 15 λάθη, 6 κλεψίματα, 5 μπλοκ

OMAΔΙΚΑ ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΠΟΥΕΡΤΟ ΡΙΚΟ: 16/39 δίποντα, 11/31 τρίποντα, 14/24 ελεύθερες βολές, 37 ριμπάουντ (27 αμυντικά, 10 επιθετικά), 19 ασίστ, 16 φάουλ, 12 λάθη, 10 κλεψίματα, 3 μπλοκ