Γαλλία-Αυστραλία 82-83: Νίκη στο φινάλε για τους "Boomers"

Η Αυστραλία, αντίπαλος της Εθνικής Ανδρών στους ομίλους των Ολυμπιακών Αγώνων του Παρισιού, αντιμετώπισε σε φιλικό αγώνα τη Γαλλία την οποία και κε΄ρδισε με 83-82 σε ένα θεαματικό παιχνίδι που κρίθηκε στις λεπτομέρειες και τα τελευταία λεπτά.

Οι Αυστραλοί κατάφεραν να κερδίσουν την Γαλλία με 83-82 στο φιλικό προετοιμασίας ενόψει της έναρξης των Ολυμπιακών Αγώνων, όπου θα αντιμετωπίσουν το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα.

Ένα ματς που είχε συνεχείς εναλλαγές στο προβάδισμα, με τις δύο ομάδες να δίνουν σκληρές μάχες σε κάθε κατοχή ολοκληρώθηκε με προσπέραση των "Boomers" στο τέλος με καλάθι του Ντάνιελς και το άστοχο τρίποντο του Γουεμπανιάμα στο τελευταίο δευτερόλεπτο που δεν μπόρεσε να δώσει τη νίκη στους γηπεδούχους.

Από τους Αυστραλούς ξε΄χωρισαν οι Πάτρικ Μιλς που σημείωσε 24 πόντους και ο Τζος Γκίντεϊ που τα έκανε όλα στο παρκέ, ολοκληρώνοντας τον α΄γωνα με 20 πόντους, 6 ριμπάουντ και 8 ασίστ.

Από την πλευρά των Γάλλων, το double double του Γουεμπανιάμα (17 πόντοι, 12 ριμπάουντ) δεν ήταν αρκετό, αφού οι "μπλε" ε΄ιχαν μόλις 2 ακόμη διψήφιους, τον Μπατούμ με 12 πόντους και τον Γιαμπουσέλε με 10.