Βραζιλία – Φιλιππίνες 71-60: Ο Καμπόκλο έστειλε την Σελεσάο στον τελικό του Προολυμπιακού της Λετονίας

Με τον Μπρούνο Καμπόκλο να πετυχαίνει double – double, η Βραζιλία επικράτησε των Φιλιππίνων με 71-60 και εξασφάλισε το ένα από τα δύο εισιτήρια του τελικού του Προολυμπιακού τουρνουά της Λετονίας και το δικαίωμα να διεκδικήσει την πρόκριση της στους Αγώνες του Παρισιού.

Οι Φιλιππίνες αιφνιδίασαν στο ξεκίνημα την Βραζιλίας, φτάνοντας στο +10 με το φινάλε της πρώτης περιόδου (12-22). Οι τυπικά φιλοξενούμενοι κράτησαν το προβάδισμα μέχρι το ημίχρονο (27-33), όμως τα πάντα άλλαξαν στο τρίτο δεκάλεπτο. Η άμυνα της Βραζιλίας έσφιξε σαν… μέγγενη, με την Σελεσάο να τρέχει ένα επιμέρους 24-6, που την έφερε από το -6 στο +12 (51-39), προβάδισμα το οποίο συντήρησε μέχρι το φινάλε.

Εξαιρετικός ο Καμπόκλο με 15 πόντους και 11 ριμπάουντ, με τον Χουέρτας να προσθέτει 13 πόντους και επτά ασίστ, ενώ ο Ντίας… άγγιξε το double – double με 10 πόντους και εννιά ριμπάουντ.

Για τις Φιλιππίνες, ο Μπράουνλι είχε 15 πόντους και οκτώ ασίστ, με τον Ράμος να έχει 13 πόντους και τον Φαχάρντο να κάνει double – double με 10 πόντους και ισάριθμα ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 12-22, 27-33, 51-39, 71-60