Γερμανία-Ισπανία 91-96: Mε «29αρα» του Μπράουν έκλεισαν θέση για τον τελικό οι Ίβηρες

Μεγάλες διακυμάνσεις και πολύ θέαμα μας επιφύλασσε ο δεύτερος χρονικά ημιτελικός του Eurobasket 2022. Σε αυτό το εντυπωσιακό παιχνίδι ανάμεσα στην Εθνική Γερμανίας με την Εθνική Ισπανίας, η Ιβηρική χώρα πήρε την νίκη με 96-91 και συνεπώς την πρόκριση στα τελικά του Eurobasket 2022.

Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο προβάδισμα στην αρχή του αγώνα, με το σκορ να είναι σε υψηλά επίπεδα και την Εθνική Ισπανίας με ένα επί μέρους σκορ 7-3, να είναι μπροστά με τρεις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (27-24). Αν και η Ιβηρική χώρα πήρε προβάδισμα με εννέα πόντους σε πέντε περιπτώσεις στα πρώτα λεπτά του δεύτερου δεκαλέπτου, η νασιονάλμανσαφτ με ένα συνολικό επί μέρους σκορ 27-19, έκανε ανατροπή και προηγήθηκε με πέντε πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (51-46).

Τα πάντσερ μπήκαν με διαφορά +9 πόντων στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου (55-46, 22' λεπτό), αλλά με δέκα σερί πόντους, η ομάδα του Σέρτζιο Σκαριόλο προσπέρασε στο σκορ και προηγήθηκε στο 25' λεπτό (56-55). Παρότι η ρόχα πήγε την διαφορά και στους τέσσερις πόντους (61-57, 26' λεπτό), η ομάδα του Γκόρντον Χέρμπερτ βρήκε απαντήσεις και με ένα επί μέρους σκορ 14-4, προηγήθηκε με έξι πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (71-65).

Δύο φορές πήρε προβάδισμα με επτά πόντους η Εθνική Γερμανίας στην αρχή της τέταρτης περιόδου, με την Εθνική Ισπανίας να βρίσκει λύσεις κυρίως με τον Λορέντζο Μπράουν στα επόμενα λεπτά και με ένα επί μέρους σκορ 31-20, να παίζει πιο αποτελεσματικά και να νικάει με  96-91, κάτι που της έδωσε το εισιτήριο για τον τελικό του Eurobasket 2022.

Από την Εθνική Ισπανίας διακρίθηκαν οι Μπράουν και Γουίλι Χερνανγκόμεθ με 29 και 14 πόντους αντίστοιχα. Από την Εθνική Γερμανίας ξεχώρισε ο Σρέντερ με 30 πόντους, με τους Όμπστ και Βάνγκνερ να σκοράρουν από 15 πόντους έκαστος.

Δεκάλεπτα: 24-27, 51-46, 71-65, 91-96

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ζουράποβιτς, Κρέγιτς, Μπακί

ΓΕΡΜΑΝΙΑ (Χέρμπερτ): Γκιφάι, Λο 9 (3), Όμπστ 15 (5/8 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Σρούντερ 30 (8/10 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 5/5 βολές, 8 ασίστ), Τάις 10 (1), Τίμαν 6, Φόγκτμαν 2, Βάγκνερ 15 (6/7 δίποντα, 1/6 τρίποντα, Γουάιλερ-Μπαμ 4, Βόλφαρθ-Μπότερμαν

ΙΣΠΑΝΙΑ (Σκαριόλο): Μπριζουέλα 5 (1), Μπράουν 29 (8/10 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 4/4 βολές, 6 ασίστ), Ρούντι Φερνάντεθ 6 (2), Χάιμε Φερνάντεθ, Γκαρούμπα 4, Γουίλι Ερνανγκόμεθ 16 (4/6 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 5/5 βολές), Χουάντσο Ερνανγκόμεθ 13 (5/6 δίποντα, 1/4 τρίποντα), Λόπεθ-Αροστέγκι 7 (1), Πραντίγια 4, Σάιθ 2

Τα ομαδικά στατιστικά της Γερμανίας: 20/34 δίποντα, 13/34 τρίποντα, 12/13 βολές, 34 ριμπάουντ (19 αμυντικά - 15 επιθετικά), 19 ασίστ, 9 κλεψίματα, 12 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Ισπανίας: 26/37 δίποντα, 10/27 τρίποντα, 14/14 βολές, 35 ριμπάουντ (21 αμυντικά - 14 επιθετικά), 20 ασίστ, 4 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 13 λάθη