Ουκρανία - Ιταλία 84-73: Τα παιδιά του πολέμου νίκησαν μέσα στο Μιλάνο (vid)

Με ηγέτη τον Μιχάηλιουκ οι Ουκρανοί επικράτησαν μέσα στο Μιλάνο επί της Ιταλίας με 84-73, κάνοντας την έκπληξη της αγωνιστικής στο Ευρωμπάσκετ.

Από τους νικητές ξεχώρισε ο τρομερός Μιχάηλιουκ με 25 πόντους, ενώ από τους ηττημένους ο Ακίλε Πολονάρα είχε 17 πόντους.

Μετά και από αυτό το αποτέλεσμα η Ουκρανία είναι μαζί με την Ελλάδα στην κορυφή του ομίλου με 3 νίκες σε ισάριθμα ματς και μάλιστα και οι 2 πάνε στους «16« του Ευρωμπάσκετ.

Από την άλλοι οι «οικοδεσπότες» έχουν μόλις 1 νίκη και 2 ήττες.

Η Ουκρανία δεν τα παράτησε ποτέ και έκανε την ανατροπή

Αρχικά οι «Ατζούρι» μπήκαν δυναμικά στο παιχνίδι και κατάφεραν να κλείσουν το πρώτο δεκάλεπτο με 21-16 υπέρ τους.

Όμως στη συνέχεια οι Ουκρανοί αντέδρασαν και κατάφεραν να εξισορροπήσουν την κατάσταση, με το ημίχρονο να τελειώνει με διαφορά 4 πόντων υπέρ των «μπλε» και σκορ 42-38.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι μαχητικοί «κίτρινοι» μπήκαν με σκοπό να κάνουν την ανατροπή. Ωστόσο οι Ιταλοί χωρίς να έχουν τον έλεγχο του αγώνα κατάφεραν να έχουν ισχνό προβάδισμα, με το τρίτο δεκάλεπτο να τελειώνει στην απόλυτη ισοπαλία και σκορ 57-57.

Τα «παιδιά του πολέμου» όμως δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη! Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Ιταλοί δε μπορούσαν να ελέγξουν το ματς με αποτέλεσμα οι Ουκρανοί να πάρουν το momentum, μέχρι και την τελική και θριαμβευτική επικράτησή τους με 84-73 μέσα στο «Mediolanum Foroum».

Τα δεκάλεπτα: 16-21, 38-42, 57-57, 84-73.

Ουκρανία (Μπαγκάτσκις): Μπλίζνιουκ 4 (6 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Μπομπρόφ, Ερούν 5, Λεν 3 (1/4 δίποντα, 1/2 βολές, 11 ριμπάουντ), Λουκάσοφ, Μίχαϊλιουκ 25 (6/12 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 4/6 βολές, 4 ριμπάουντ), Πούστοβι 8, Σάνον 17 (5/6 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 4/5 βολές), Σιντόροφ 3 (1), Τκατσένκο 17 (5/5 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 1/1 βολή, 5 ριμπάουντ).

Ιταλία (Ποτσέκο): Μπιλίγκα, Ντατόμε 3 (1/6 σουτ), Φοντέκιο 14 (1/4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Μάνιον 8 (0/3 τρίποντα), Μέλι 2, Πολονάρα 17 (2/6 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Ρίτσι 9 (1), Σπίσου 11 (3/4 τρίποντα), Τονούτ 9 (1/5 τρίποντα).