Σλοβενία-Βοσνία 93-97: Με υπογραφή των Ρόμπερσον και Μούσα

Η Εθνική Βοσνίας Ερζεγοβίνης νίκησε την Εθνική Σλοβενίας με 97-93, με αποτέλεσμα και οι δύο χώρες να έχουν ρεκόρ 2-1.

Υψηλά κινήθηκε το σκορ στην αρχή του αγώνα, με την Βοσνία να αποκτά προβάδισμα οχτώ πόντων (8-0, 3' λεπτό), αλλά την Σλοβενία με ένα επί μέρους σκορ 32-18, να προσπερνάει και να είναι μπροστά με έξι πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (32-26). Οι δύο ομάδες εναλλάσονταν στο σκορ στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους "κίτρινους-μπλε" να βγάζουν αντίδραση, αλλά η παρέα του Ντόντσιτς βρήκε απαντήσεις και με ένα επί μέρους σκορ 10-5, να προηγείται με τρεις πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (52-49).

Προβάδισμα τεσσάρων πόντων (58-54, 23' λεπτό) για την Βοσνία, με τους "πρωταθλητές του 2017" να παίρνουν ώθηση με εννέα σερί πόντους και να προηγούνται με ένα πόντο στο τέλος της τρίτης περιόδου (73-72). Πολύ δυναμική και πολύ ανταγωνιστικές οι δύο ομάδες στην τέταρτη περίοδο, με την Βοσνία να έχει κατά κύριο λόγο το προβάδισμα και για αυτό νίκησε εκτός έδρας την Σλοβενία με 97-93.

Από την Βοσνία Ερζεγοβίνη διακρίθηκαν οι Ρόμπερσον και Μούσα με 23 και 22 πόντους αντίστοιχα. Από την Σλοβενία ξεχώρισαν οι Τσαντσάρ και Ντράγκιτς με 22 και 20 πόντους.

Δεκάλεπτα: 32-26, 52-49, 73-72, 93-97