Ισπανία – Βέλγιο 73-83: Οι Βέλγοι… σόκαραν την «ρόχα»

Τεράστια νίκη για το Βέλγιο, που έριξε… νοκ άουτ τους Ισπανούς, επικρατώντας με 83-73, ανεβάζοντας το ρεκόρ του στο 2-1, όσο έχει, πλέον και το συγκρότημα του Σέρτζιο Σκαριόλο.

Οι Βέλγοι ήθελαν να διαψεύσουν όσους περίμεναν μία εύκολη νίκη από τους… μπαρουτοκαπνισμένους Ισπανούς και το έδειξαν από τα πρώτα λεπτά του αγώνα, καθώς με όπλο την άμυνα τους, κράτησαν την «ρόχα» στους 11 πόντους στο δεκάλεπτο (11-15). Το παιχνίδι δεν έπαψε σε καμία στιγμή να είναι ντέρμπι, καθώς ούτε οι Ισπανοί ούτε οι Βέλγοι κατάφεραν να «χτίσουν» μία διαφορά ασφαλείας, με την «ρόχα» να προηγείται με 73-71 στο 36’, χάρη σε κάρφωμα του Γουίλι Ερνανγκόμεθ. Κάπου εκεί, όμως, οι Βέλγοι… έσφιξαν την άμυνα τους, μην επιτρέποντας στους αντιπάλους τους να πετύχουν άλλο πόντο στο ματς! Οι ίδιοι, από την πλευρά τους, έκλεισαν το παιχνίδι με ένα σερί 12-0, φτάνοντας στην τεράστια νίκη με 83-73, που τους φέρνει στο 2-1, όσο έχουν τόσο η Ισπανία, όσο και το Μαυροβούνιο, με την Τουρκία να είναι η μοναδική αήττητη ομάδα του Α’ Ομίλου, με 2-0.

Ο Λεκόμ με 20 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ των νικητών, με τον Ζιλέ να έχει 14 πόντους, τον Ομπασοχάν 11 και τον 10.

Για την Ισπανία 18 πόντους είχε ο Γουίλι Ερνανγκόμεζ, με τους Χουάντσο Ερνανγκόμεζ και Μπράουν να ακολουθούν με 11 έκαστος.

Τα δεκάλεπτα: 11-15, 33-32, 54-57, 73-83