BCL: Έκανε το μπρέικ η Στρασμπούρ, νίκησε στο ισπανικό ντέρμπι η Τενερίφη

Διαβάστε για όλα όσα έγιναν στα πρώτα χρονικά παιχνίδια των προημιτελικών του BCL, που διεξήχθησαν την Τετάρτη (5/4).

Αναλυτικά:

Βόννη-Στρασμπούρ: 76-77

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στα πρώτα λεπτά, με την Βόννη να έχει τον πρώτο λόγο στο δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκε με δύο πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (42-40). Η Στρασμπούρ βρήκε λύσεις στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 20-16, προηγήθηκε με δύο πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (60-58). Οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ στην τέταρτη περίοδο, με τον Κιν της γαλλικής ομάδας να έχει πέντε σερί πόντους στα τελευταία λεπτά και τρίποντο στα 20''. Η Στρασμπούρ ήταν πιο αποτελεσματική στην τέταρτη περίοδο και νίκησε εκτός έδρας την Βόννη με 77-76.

Από την Στρασμπούρ διακρίθηκαν οι Κιν και Λάνσνταουν με 26 και 14 πόντους αντίστοιχα. Από την Βόννη ξεχώρισαν οι Σόρτς και Μάλκολμ με 24 και 13 πόντους.

Δεκάλεπτα: 25-22, 42-40, 58-60, 76-77

Τενερίφη-Μανρέσα: 91-84

Η Μανρέσα είχε το πάνω χέρι στην αρχή του αγώνα και παίζοντας πιο δυνατά, ήταν μπροστά με επτά πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (27-20). Η Τενερίφη ανέβασε ρυθμό στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 26-13, προηγήθηκε με έξι πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (46-40).

Οι γηπεδούχοι είχαν τον πρώτο λόγο στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και προηγήθηκαν με έντεκα πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (69-58). Η Τενερίφη διατήρησε το προβάδισμα της στην τέταρτη περίοδο και νίκησε εντός έδρας την Μανρέσα με 91-84.

Από την Τενερίφη διακρίθηκε ο Σερμαντίνι με 18 πόντους, με τους Φιτιπάλντο και Σαλίν να βάζουν από 16 πόντους έκαστος. Από την Μανρέσα ξεχώρισαν οι Χάρντινγκ και Ρόμπινσον με 21 και 15 πόντους αντίστοιχα.

Δεκάλεπτα: 20-27, 46-40, 69-58, 91-84