ΠΑΟΚ-Ρίτας 81-78: Με ανατροπή ισοφάρισαν την σειρά οι ασπρόμαυροι

Ο ΠΑΟΚ νίκησε εντός έδρας την Ρίτας με 81-78 και έκανε το 1-1 στην σειρά των play in του BCL. Η πρόκριση στην φάση των 16 του BCL θα κριθεί στο τρίτο παιχνίδι της σειράς, την Τρίτη (17/1) στην Λιθουανία.

Δυναμική αρχή για την Ρίτας, η οποία ήταν μπροστά με έξι πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (23-17). Ο ΠΑΟΚ ανέβασε ρυθμό στο δεύτερο δεκάλεπτο και με ένα επί μέρους σκορ 29-11, προηγήθηκε με δώδεκα πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (46-34).

Η λιθουανική ομάδα ήταν καταιγιστική στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 24-11, προηγήθηκε με ένα πόντο στο τέλος της τρίτης περιόδου (58-57). Οι "κόκκινοι" είχαν στην αρχή της τέταρτης περιόδου το πάνω χέρι και πήραν προβάδισμα με δέκα πόντους στο 35' λεπτό (77-67). Ο ΠΑΟΚ με ένα επί μέρους σκορ 14-1 στα επόμενα τέσσερα λεπτά, κατάφερε να ανατρέψει τον αγώνα και να νικήσει εντός έδρας με 81-78. Ιδιαίτερα, ο Ράιλι με δικό του τρίποντο 7" πριν την εκπνοή του αγώνα, διαμόρφωσε το τελικό σκορ σε 81-78 και έδωσε την νίκη στον ΠΑΟΚ.

Από τον ΠΑΟΚ διακρίθηκαν οι Χαντς και Ράιλι με 20 και 15 πόντους αντίστοιχα. Από την Ρίτας ξεχώρισε ο Φόστερ με 31 πόντους, με τους Εχόντας και Βαράντι να βάζουν από δώδεκα πόντους έκαστος.

Δεκάλεπτα: 17-23, 46-34, 57-58, 81-78

Διαιτητές: Κόντε, Καστίγιο, Βογίνοβιτς

On Fire: Ο Φόστερ της Ρίτας με 31 πόντους, τρία ριμπάουντ και μία ασίστ σε 31:06 λεπτά

Η μεγαλύτερη διαφορά: Το 44-32 (οι δώδεκα πόντοι διαφοράς για τον ΠΑΟΚ στο 17' λεπτό).