ΑΕΚ-Τόφας 73-70: Οι κιτρινόμαυροι έκαναν το πρώτο βήμα για τους 16 του BCL

Η ΑΕΚ νίκησε εντός έδρας την Τόφας του κόουτς Δημήτρη Πρίφτη με 73-70 και έκανε το 1-0 στην σειρά των play in του BCL. Η νικήτρια ομάδα της σειράς θα πάρει το εισιτήριο για την φάση των 16 του BCL.

Πολύ δυνατό ξεκίνημα για την Τόφας, που πήρε προβάδισμα με εννέα πόντους στο τέταρτο λεπτό (13-4). Η ΑΕΚ μείωσε την διαφορά με ένα επί μέρους σκορ 12-7 στα επόμενα έξι λεπτά, αλλά η ομάδα του κόουτς Πρίφτη ήταν μπροστά με τέσσερις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (20-16). Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τους κιτρινόμαυρους να είναι μπροστά σε τρεις περιπτώσεις, αλλά η τουρκική ομάδα είχε τον πρώτο λόγο και προηγήθηκε με δύο πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (37-35).

Η Ένωση ανέβασε ρυθμό στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου, κάνοντας ένα επί μέρους σκορ 17-12 και προηγήθηκε με τρεις πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (52-49). Στην τέταρτη περίοδο, το σκορ κινήθηκε σε χαμηλά επίπεδα, με τους κιτρινόμαυρους να έχουν τον πάνω χέρι. Η ΑΕΚ ήταν πιο αποτελεσματική και νίκησε εντός έδρας την Τόφας με 73-70.

Από την ΑΕΚ διακρίθηκαν οι Μίτσελ και Στρέλνιεκς με 16 πόντους έκαστος. Από την Τόφας ξεχώρισαν οι Γκρέι και Ουγκουρλού με 18 και 16 πόντους αντίτοιχα.

Δεκάλεπτα: 16-20, 35-37, 52-49, 64-62, 73-70

Διαιτητές: Λανζαρίνι, Μπαλντίνι, Κοζλόφσκις

On Fire: Ο Γκρέι της Τόφας με 18 πόντους και πέντε ασίστ σε 26:07 λεπτά.

Η μεγαλύτερη διαφορά: Το 73-64 (οι εννέα πόντοι διαφοράς για την ΑΕΚ στο 38' λεπτό)