Μπνέι Χερτζιγλία-Περιστέρι 87-90: Διπλό και πρόκριση στα play in για την ομάδα των δυτικών προαστίων

Το Περιστέρι νίκησε εκτός έδρας την Μπνέι Χερτζιγλία με 90-87, με αποτέλεσμα να ανεβάσει το ρεκόρ του στο 3-3, ενώ η ισραηλινή ομάδα έπεσε στο 2-4.

Αν και το Περιστέρι ξεκίνησε καλύτερα και είχε περισσότερη ώρα το προβάδισμα στην αρχή του αγώνα, η Μπνέι Χερτζιγλία με δέκα σερί πόντους, προσπέρασε και ήταν μπροστά με δύο πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (19-17). Υψηλά κινήθηκε το σκορ στο δεύτερο δεκάλεπτο (31-26), με τους γηπεδούχους να έχουν προβάδισμα με έξι πόντους σε τρεις περιπτώσεις, αλλά η ομάδα των δυτικών προαστίων βρήκε λύσεις και προηγήθηκε με τρεις πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (48-45).

Η ελληνική ομάδα πήρε προβάδισμα και με δέκα πόντους στο 22΄λεπτό (55-45), η ομάδα από το Ισραήλ πίεσε και οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στα επόμενα λεπτά. Οι γηπεδούχοι ήταν ανταγωνιστικοί και προηγήθηκαν με ένα πόντο στο τέλος της τρίτης περιόδου (68-67). Αν και η Μπνέι Χερτζιγλία είχε προβάδισμα με τρεις πόντους στο 31' λεπτό (70-67), το Περιστέρι βρήκε απαντήσεις και κατάφερε να νικήσει εκτός έδρας με 90-87.

Από το Περιστέρι διακρίθηκαν οι Ντένμον και Φρανσίσκο με 23 και 21 πόντους αντίστοιχα. Από την Μπνέι Χερτζιγλία ξεχώρισαν οι Κεμπ και Μπαμπ με 28 και 14 πόντους.

Δεκάλεπτα: 19-17, 45-48, 68-67, 87-90

On Fire: Ο Κεμπ της Μπνέι Χερτζιγλία με 28 πόντους, επτά ριμπάουντ και μία ασίστ σε 39:01 λεπτά.

Η μεγαλύτερη διαφορά: Το 55-45 (οι δέκα πόντοι διαφοράς για το Περιστέρι στο 22' λεπτό).