ΑΕΚ-Καρσίγιακα 80-72: Επέστρεψαν οι κιτρινόμαυροι από το -25 και πήραν την πρόκριση

Η ΑΕΚ με μια μεγάλη ανατροπή, νίκησε εντός έδρας την Καρσίγιακα με 80-72 και ανέβασε το ρεκόρ της στο 3-3, ενώ η τουρκική ομάδα έπεσε στο 2-4, επικρατώντας στην ισοβαθμία της τέταρτης Ρέτζιο Εμίλια (2-4). Οι κιτρινόμαυροι προκρίθηκαν μαζί με την Καρσίγιακα στα play in του BCL, ενώ η Βόννη πήρε το εισιτήριο για την φάση των 16.

Καταιγιστική ήταν η Καρσίγιακα στην αρχή του αγώνα και ήταν μπροστά με έντεκα πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (20-9). Οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν την διαφορά στους 25 πόντους (35-10, 15' λεπτό), η οποία μειώθηκε από την πίεση των κιτρινόμαυρων. Η τουρκική ομάδα προηγήθηκε με 16 πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (40-24).

Η ελληνική ομάδα βρήκε απαντήσεις στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου έχοντας ένα επί μέρους σκορ 26-16, με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται με έξι πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (56-50). Η ΑΕΚ πάτησε το γκάζι στην τέταρτη περίοδο και με ένα επί μέρους σκορ 30-16, κατάφερε να νικήσει την Καρσίγιακα εντός έδρας με 80-72.

Από την ΑΕΚ διακρίθηκε ο Μίτσελ (14ρ. και μία ασίστ) με 24 πόντους, με τους Στρέλνιεκς και Γουίλιαμς να βάζουν από 13 πόντους έκαστος. Από την Καρσίγιακα ξεχώρισαν οι Μπράουν και Ανγκόλα με 15 και έντεκα πόντους αντίστοιχα.

Δεκάλεπτα: 9-20, 24-40, 50-56, 80-72

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Κόντε, Καστίγιο, Αουνκρόγκερς

On Fire: Ο Ακίλ Μίτσελ της ΑΕΚ με 24 πόντους, 14 ριμπάουντ και μία ασίστ σε 35:12 λεπτά.

Η μεγαλύτερη διαφορά: Το 35-10 (οι 25 πόντοι διαφοράς για την Καρσίγακα στο 15΄λεπτό