Περιστέρι-Ρίτας 71-82: Με όπλο τον πλουραλισμό στο σκοράρισμα επικράτησαν οι κόκκινοι

Η Ρίτας Βίλνιους νίκησε εκτός έδρας το Περιστέρι με 82-71, με τις δύο ομάδες να έχουν ρεκόρ 2-2.

Η Ρίτας ξεκίνησε δυνατά στον αγώνα και είχε τον πρώτο λόγο, για αυτό και ήταν μπροστά με 14 πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (28-14). Το Περιστέρι βρήκε απαντήσεις στο δεύτερο δεκάλεπτο κάνοντας ένα επί μέρους σκορ 24-16, αλλά οι "κόκκινοι" διατήρησαν το προβάδισμα τους και προηγήθηκαν με έξι πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (44-38).

Η λιθουανική ομάδα πάτησε το γκάζι στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και με ένα επί μέρους σκορ 26-15, προηγήθηκε με 17 πόντους στο τέλος της τρίτης περιόδου (70-53). Αν και το Περιστέρι είχε επί μέρους σκορ 18-12 στην τέταρτη περίοδο, η Ρίτας κράτησε την απόσταση της σε διψήφιο αριθμό πόντων και νίκησε εκτός έδρας με 82-71.

Από την Ρίτας διακρίθηκε ο Γουίλιαμς με 13 πόντους, με τους Φόστερ και Φρίντρικσον να σκοράρουν από δώδεκα πόντους έκαστος, ενώ ο Βαράντι και ο Εχόντας είχαν δέκα και εννέα πόντους. Από το Περιστέρι ξεχώρισαν οι Φρανσίσκο και Ραντάνοβ με 19 και 15 πόντους αντίστοιχα.

Δεκάλεπτα: 14-28, 38-44, 53-70, 71-82

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ζουράποβιτς, Γκλίσιτς, Γέβτοβιτς

On Fire: Ο Φρανσίσκο του Περιστερίου με 19 πόντους και τρεις ασίστ σε 31:59 λεπτά.

Η μεγαλύτερη διαφορά: Το 77-55 (οι 22 πόντοι διαφοράς για την Ρίτας στο 32' λεπτό).