Ουνικάχα Μάλαγα-ΠΑΟΚ 77-63: Με «27αρα» του Μπριθουέλα

Ο ΠΑΟΚ δεν τα κατάφερε κόντρα στην Ουνικάχα Μάλαγα και ηττήθηκε εκτός έδρας με 77-63, με αποτέλεσμα να πέσει στο 1-2 (3η θέση), ενώ η ισπανική ομάδα έκανε το 3/3 και βρίσκεται στην πρώτη θέση του ομίλου στο BCL.

Πολύ δυνατά ξεκίνησε η Ουνικάχα Μάλαγα και ήταν στο +7 στο 3΄ λεπτό (10-3). Ο ΠΑΟΚ βρήκε απαντήσεις και με ένα επί μέρους σκορ 11-3, πήρε προβάδισμα με ένα πόντο στο 7' λεπτό (14-13). Οι γηπεδούχοι ήταν πιο αποτελεσματικοί στα επόμενα λεπτά και προηγήθηκαν με τρεις πόντους στο τέλος της πρώτης περιόδου (19-16). Ιδιαίτερα στα μέσα της πρώτης περιόδου, όλοι "πάγωσαν" λόγω του σοκαριστικού τραυματισμού του Ντάρκο Κέλι, ο οποίος έφυγε με φορείο από το γήπεδο και τον πήγαν στο νοσοκομείο.

Η ισπανική ομάδα ανέβασε ρυθμό στην αρχή του δεύτερου δεκαλέπτου και ήταν στο +9 στο 18' λεπτό (34-25). Οι "ασπρόμαυροι" μείωσαν την διαφορά, αλλά οι "πράσινοι" κράτησαν το προβάδισμα τους και προηγήθηκαν με τέσσερις πόντους στο τέλος του ημιχρόνου (36-32).

Αν και η ελληνική ομάδα φρόντισε το σκορ να παραμείνει σε χαμηλά επίπεδα στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου και μείωσε στον ένα πόντο στο 29' λεπτό (55-54), οι Ανδαλουσιανοί παρέμειναν μπροστά και ο Κάρτερ με λέι απ, τους έδωσε προβάδισμα τριών πόντων στο τέλος της τρίτης περιόδου (57-54). Αν και ο ΠΑΟΚ μείωσε την διαφορά στον ένα πόντο στο 31' λεπτό (57-56), η Ουνικάχα Μάλαγα πάτησε το γκάζι στην τέταρτη περίοδο και με ένα επί μέρους σκορ 20-9, νίκησε τους "ασπρόμαυρους" εντός έδρας με 77-63.

Από την Ουνικάχα Μάλαγα διακρίθηκαν οι Μπριθουέλα και Πέρι με 27 και δέκα πόντους αντίστοιχα. Από τον ΠΑΟΚ ξεχώρισε ο Φράνκε με 18 πόντους, με τους Πόλλει και Ράιλι να σκοράρουν από δώδεκα πόντους έκαστος.

Δεκάλεπτα: 19-16, 36-32, 57-54, 77-63

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Λίστσκα, Βούλιτς, Ρούτεσιτς

On Fire: Ο Ντάριο Μπριθουέλα της Ουνικάχα Μάλαγα με 27 πόντους και δύο ριμπάουντ σε 19:27 λεπτά.

Η μεγαλύτερη διαφορά: Το 77-63 (οι 14 πόντοι διαφοράς για την Ουνικάχα Μάλαγα στο 40' λεπτό).