ΑΕΚ – Βόννη 66-73: Το καταστροφικό τρίτο δεκάλεπτο γύρισε το παιχνίδι

Ό, τι έχτιζε η ΑΕΚ στο πρώτο ημίχρονο (36-23), το… γκρέμισε στο τρίτο δεκάλεπτο (10-29), με την Βόννη να επιστρέφει από το -17 και με το υπέρ της 73-66 να αναγκάζει την Ένωση στην δεύτερη ήττα της, σε τρεις αγωνιστικές.

Επίδειξη δύναμης, με όπλο την σκληρή της άμυνα, έκανε η Ένωση στο πρώτο μισό της αναμέτρησης απέναντι στην Βόννη. Μετά από ένα διαδικαστικό πρώτο δεκάλεπτο (16-12), οι «κιτρινπομαυροι» διατήρησαν την αμυντική τους προσήλωση στα ίδια επίπεδα, όμως, παράλληλα… πάτησαν το γκάζι και στην επίθεση. Χαρακτηριστικό το 13-0 που ξεκίνησαν την δεύτερη περίοδο, εκτοξεύοντας την διαφορά στους 17 πόντους (29-12) στο 13’. Οι φιλοξενούμενοι, μετά το τάιμ άουτ του προπονητή τους, προσάρμοσαν και αυτοί την άμυνα τους, με αποτέλεσμα να απαντήσουν με ένα επιμέρους 4-11 για το 34-23, προτού ο Ξανθόπουλος γράψει το 36-23 του ημιχρόνου.

Η αντεπίθεση της Βόννης συνεχίστηκε και στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, με το τρίποντο του Σορτς να ρίχνει την διαφορά στους επτά πόντους (42-35) και τον Καντζούρη να καλεί εσπευσμένα σε τάιμ άουτ. Μάλιστα, πέντε σερί πόντοι του Ντιλέινι έφεραν τους φιλοξενούμενους σε απόσταση βολής (42-40), ενώ το τρίποντο του Μόργκαν έβαλε τους Γερμανούς μπροστά με 47-46. Ακόμα ένα 5-0 από τους Μάλκολμ και Μόργκαν, έφερε την Βόνη στο 46-52, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το δεκάλεπτο, χάρη σε ένα επιμέρους 10-29 και ενώ σε ολόκληρο το πρώτο μισό του αγώνα, η ΑΕΚ είχε δεχτεί μόλις 23 πόντους.  Ο Σόρτς συνέχισε να… εκτελεί την ΑΕΚ (53-61), όμως η ΑΕΚ είχε απαντήσεις και με ένα δικό της 5-0, έφερε το ματς στο σουτ (58-61 στο 35’).  Ο Φρέιζερ αστόχησε σε κρίσιμο σουτ στα 80’’, όχι όμως και ο Σορτς, που με το καλάθι για το 62-70 στα 68’’… κλείδωσε την νίκη για την ομάδα του, με το τελικό 66-73 να φέρνει την ΑΕΚ στο 1-2, ρεκόρ που, πλέον, έχουν και οι Γερμανοί.

Τα δεκάλεπτα: 16-12, 36-23, 46-52, 66-73

On Fire: Ο Σορτς με 26 πόντους και επτά ασίστ, ήταν αυτός που έκανε την διαφορά για την Βόννη.

Η μεγαλύτερη διαφορά: +17 για την ΑΕΚ (29-12) στο 13'.

Ξεχώρισαν: Ο Στρέλνιεκς με 20 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ της ΑΕΚ, με τον Μίτσελ να προσθέτει 14 πόντους και τον Γουίλιαμς 10. Για την Βόννη, εκτός του… καυτού Σορτς, 14 πόντους σημείωσε ο Μόργκαν και 11 ο Ντιλέινι.

Διαιτητές: Γκλίτσιτς, Γιλμάζ, Μάτεγεκ